reklama

Nie daj się złamać! Przełam się i doceń znaczenie profilaktyki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zdaniem ekspertów, w Polsce na osteoporozę choruje prawie 3 miliony osób, a zagrożonych jest 9 milionów. Osteoporoza to choroba podstępna. Nie daje żadnych wcześniejszych objawów, nie powoduje bólu, jest tak zwanym "cichym złodziejem kości"."Cichy złodziej kości" atakuje nie tylko osoby starsze, ale również w pełni aktywnych, młodych ludzi czy nawet dzieci. Częściej niż mężczyzn, osteoporoza dotyka kobiety.
reklama

Jest chorobą polegającą na osłabieniu układu kostnego, charakteryzującą się niską masą kości, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej i w konsekwencji zwiększoną jej łamliwością oraz podatnością na złamania. Razem z powszechnie znanymi chorobami takimi jak: zawał mięśnia sercowego, nowotwory czy udar mózgu, osteoporoza zalicza się do jednej z głównych chorób XXI wieku. Tak jak w każdej innej chorobie, niezwykle ważną kwestię odgrywa profilaktyka.

Co zrobić, żeby "nie dać się złamać"? Pierwszym i najłatwiejszym krokiem jest wykonanie badania - najlepiej w Dolnośląskim Centrum Osteoporozy w Lądku - Zdroju. Lądeckie DCO, jako wyjątkowy w Polsce ośrodek uzdrowiskowy, oferuje nowoczesne, kompleksowe i profesjonalne diagnozowanie w leczeniu osteoporozy. Jednym z najbardziej skutecznych badań wykonywanych w diagnozowaniu osteoporozy jest densytometria, czyli pomiar gęstości mineralnej kości.

Jak przebiega i na czym polega badanie?

Polega na prześwietleniu promieniami RTG określonej partii szkieletu – zwykle jest to lędźwiowy odcinek kręgosłupa lub kość udowa w okolicy stawu biodrowego. Standardowo, podczas badania, stosowana jest metoda FRAX, zalecana przez Światową Organizację Zdrowia do oceny indywidualnego ryzyka złamania osteoporotycznego oraz innowacyjna metoda TBS do pomiaru mikroarchitektury istoty gąbczastej kości.

Zaletą badań wykonywanych w Lądku - Zdroju jet niewątpliwie bardzo mała inwazyjność oraz niewielka dawka promieniowania - nie przekraczająca 1/30 dawki promieniowania rentgenowskiego! Całe badanie trwa zaledwie kilkanaście minut. Działające w Uzdrowisku Lądek- Długopole S.A., Dolnośląskie Centrum Osteoporozy wykonuje nie tylko pełen zakres badań densytometrycznych, ale także prowadzi konsultacje i specjalistyczną rehabilitację.

Promując zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne, Dolnośląskie Centrum Osteoporozy zaprasza do skorzystania ze specjalistycznego badania gęstości kości przez cały rok. Pomyśl o sobie i nie daj się zaskoczyć chorobie!

Przełam się - nie daj się złamać! Więcej informacji: www.uzdrowisko-ladek.pl, telefon 74 8 115 480 e-mail: kolejki@uzdrowisko-ladek.pl.

 

 

 

reklama
Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama