reklama

Ząbkowice Śl. Szczepią w ząbkowickim szpitalu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: polska-org.pl

Ząbkowice Śl. Szczepią w ząbkowickim szpitalu - Zdjęcie główne

Pracownicy ząbkowickiego szpitala szczepią się chętnie | foto polska-org.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Koronawirus Ząbkowice Śl. Tylko przez dwa dni zaszczepionych zostało 150 osób.
reklama

Ząbkowice Śl. Od 27 grudnia trwają szczepienia w całej Polsce. W pierwszej kolejności szczepionki trafiły do pielęgniarek, lekarzy, farmaceutów, pracowników administracyjnych szpitali i sanepidów, DPS-ów oraz MOPS-ów. Następni w kolejce do szczepień są nauczyciele, służby mundurowe i seniorzy. Zapisy na kolejne szczepionki, w tym osób spoza grup priorytetowych, mają zacząć się w połowie stycznia. 

 

Szczepią w Ząbkowicach

W szpitalu w Ząbkowicach szczepienia rozpoczęły się 30 grudnia. Jedną z osób, która zaszczepiła się przeciwko koronawirusowi jest Alicja Kulawiec, dyrektorka szpitala Św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich. - Ja, jako pracownik szpitala jestem już po szczepieniu. Nasz szpital węzłowy zaczął szczepić od 30 grudnia. Sprawnie wykonujemy szczepienia i składamy już następne zamówienia na szczepionki. Czuję się dobrze i wszystko jest w porządku - tak jak po każdym innym szczepieniu - ujawnia dyrektorka. W ciągu dwóch dni (30, 31 grudnia) zaszczepionych zostało 150 pracowników. - Szczepienia są dobrowolne, każdy indywidualnie podejmuje decyzję. Jeśli chodzi o szczepionki to zdecydowanie jest widoczny entuzjazm wśród kadry szpitala. Ja osobiście jestem za szczepieniami. W końcu trzeba przerwać ten łańcuch nieszczęść, który stworzył nam rok 2020. Ten ciężki czas spowodował pogorszenie - nie tylko stanu fizycznego wielu obywateli, ale także psychicznego. Działalność społeczna i życie zawodowe oraz osobiste mocno na tym wszystkim ucierpiały. Widzimy, co się dzieje na świecie i w Polsce. Być może szczepienia okażą się ratunkiem i powrócimy do normalności. Myślę, że po naszych szczepieniach (grupy zero) mieszkańcy nabiorą zaufania do szczepionek - dodaje szefowa ząbkowickiego szpitala.

 

Koronawirus - odszkodowania 

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiada, że w drodze ustawy powstanie specjalny fundusz odszkodowań. Do Polski mają przyjechać kolejne warianty szczepionek. Do tej pory są dostępne dwie - firmy Pfizer i BioNTech. Chętni na szczepionkę będą mogli sami wybrać jej rodzaj. Obywatele mają zostać zabezpieczeni przed złymi skutkami preparatów. - Ale w tej chwili, jeżeli chodzi o negatywne skutki szczepień, to one są wskazane w dokumentacji medycznej. Są bardzo niewielkie, ale mimo wszystko mogą się zdarzyć - mówi Müller. Przedstawiciele rządu twierdzą, że fundusz ma rozwiać wątpliwości co do szczepień i zabezpieczyć obywateli finansowo. Do końca stycznia do Polski ma trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Póki co, nie wiadomo jakie będą wysokości odszkodowań i na jakich zasadach dokładnie będą przyznawane. 

 

Jak wygląda szczepienie?

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko koronawirusowi, rozpocznie się prawdopodobnie już w połowie stycznia 2021 r. Władze zapowiadają, że cała procedura ma być prosta i bezpieczna. Szczepienia będą realizowane w przychodniach, szpitalach, szpitalach rezerwowych oraz u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę. Punkty szczepień uruchomiono także w każdej gminie. 

 

 

Etapy szczepienia

1. Rejestracja – online przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta

2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza

3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu

4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama