reklama

Izba wytrzeźwień w Ząbkowicach Śląskich?

Opublikowano:
Autor:

Izba wytrzeźwień w Ząbkowicach Śląskich? - Zdjęcie główne

W naszych okolicach nie ma w ogóle izby wytrzeźwień. Najbliższa - we Wrocławiu.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pijani ludzie, szczególnie ci, którzy są tak zamroczeni, że nie są w stanie utrzymać się na własnych nogach i leżakują na ulicach, to zmora ząbkowickich służb mundurowych. - To problem - przyznaje Ryszard Sobala, komendant Straży Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich.
reklama

W naszych okolicach nie ma w ogóle izby wytrzeźwień. Najbliższa - we Wrocławiu. Co więc dzieje się z naszymi pijakami?

- Jeżeli można oddać rodzinie pod opiekę taką osobę, to oddajemy, bo oczywiście nie możemy takiej osoby zostawić samej w miejscu zamieszkania z tego powodu, że mogłoby się jej coś stać - mówi aspirant sztabowy Katarzyna Mazurek. - Jeżeli nie ma w miejscu zamieszkania takiej osoby, która mogłaby przejąć opiekę nad osoba nietrzeźwą, to przeważnie zawozimy taką osobę do Nowej Rudy do pomieszczenia dla osób zatrzymanych - dodaje.

 

Szukają miejsca dla pijaków

Jeśli w Nowej Rudzie nie ma miejsca, to policjanci szukają dla delikwenta miejsca w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych w innym mieście.

Z nietrzeźwymi problem maja też strażnicy miejscy. Co z nimi robią?

- Różnie - odpowiada komendant Sobala. - Jeśli jest możliwość odwiezienia osoby do miejsca zamieszkania i oddanie pod opiekę innej osoby, to takie rzeczy w pierwszej kolejności wykonujemy. Chyba, że osoba nietrzeźwa ma na przykład jakieś widoczne rany, to wzywamy pogotowie i pogotowie decyduje, czy przewieść ją do szpitala - dodaje.

Jeśli pijany nie jest ranny i nie można go oddać komuś pod opiekę, to strażnicy przekazują go policjantom, a ci - zawożą do Nowej Rudy.

- Czasami jest problem, jest problem z takimi osobami, szczególnie zimą - mówi Ryszard Sobala. - Nie możemy takiej osoby zostawić gdzieś na powietrzu, trzeba się nią zaopiekować. Problem jest taki, że do ośrodków jak schronisko dla bezdomnych, nie przyjmowane są osoby pod wpływem alkoholu - dodaje.

 

Izby wytrzeźwień w małych gminach

W Sejmie jest projekt zmiany ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który pozwalałby małym gminom prowadzić izby wytrzeźwień.  Ta ustawa - z 1982 r. - stanowi, że: "Organy samorządu terytorialnego w miastach liczących ponad 50 tys. mieszkańców i organy powiatu mogą organizować i prowadzić izby wytrzeźwień".

- W przypadku znalezienia się przez osobę nietrzeźwą w okolicznościach zagrażających jej życiu lub zdrowiu jednostka policji nie dysponuje takim wyposażeniem oraz umiejętnościami, jak izba wytrzeźwień. Doprowadzanie osób nietrzeźwych do podmiotów leczniczych lub do miejsc zamieszkania lub pobytu tych osób, wprawdzie dopuszczalne w świetle ustawy, może jednak powodować obiektywne trudności w przypadku stwarzania przez osoby nietrzeźwe zagrożenia dla życia i zdrowia innych osób - wskazuje komisja do spraw petycji Sejmu RP, która wniosła do izby niższej parlamentu projekt zmian w prawie.

Małe gminy mogłyby tworzyć porozumienia i prowadzić jedną izbę wytrzeźwień dla kilku samorządów w okolicy. To według posłów z komisji do spraw petycji miałoby zwiększyć bezpieczeństwo osób nietrzeźwych, kwalifikujących się do pobytu w takiej izbie, ale też odciążyć pracę policji. 

Izba wytrzeźwień w Ząbkowicach rozwiązałaby wiele problemów. Jednak byłoby to obciążeniem dla gminy. Nie tylko organizacyjnym, ale i finansowym, bo pijacy rzadko opłacają swój pobyt.

 

W Polsce działają 33 izby wytrzeźwień - tylko w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców, bo tak na razie stanowi prawo. 

Obecnie maksymalna opłata ponoszona za pobyt w izbie wytrzeźwień lub w jednostce policji wynosi 343,54 zł. Opłaty za pobyt w izbie sukcesywnie idą w górę, jednak ich ściągalność jest niewielka i średnio wynosi 25%.
 

Przeczytaj koniecznie:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama