To dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Ziębice! Będą oni mogli bezpłatnie wykonać badanie, dzięki któremu jest szansa na wczesne wykrycie nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W piątek, 30 kwietnia Mariusz Szpilarewicz burmistrz Ziębic wraz z Grzegorzem Macko wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego, podpisali porozumienie o współpracy. Realizacją zadania zajmie się Przychodnia w Ziębicach z ul. Kolejowej (PHM) we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Porozumienie w tej sprawie podpisał burmistrz Ziębic z dyrektor przychodni panią Dorotą Jasińską. kcja ma na celu dotarcie do jak największej ilości osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego i zachęcenia ich nie tylko do wykonania testu na obecność krwi utajonej w kale, ale także profilaktycznej kolonoskopii. Nowotwory są obecnie trzecią przyczyną wszystkich zgonów, po urazach i chorobach serca. Nowotwory przewodu pokarmowego stanowią zaś ok 15-20% wszystkich nowotworów.
Jak wykonać badanie?
Osoby, które chcą wziąć udział w akcji, po wypełnieniu ankiety uczestnictwa, będą mogły pobrać bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Ankiety i testy można pobrać w Przychodni PHM przy ul. Kolejowej 29 w Ziębicach. Wykonany test należy złożyć w placówce, z której został pobrany, a po około 15 dniach, w tej samej placówce, na uczestnika będzie czekał gotowy wynik badania.
Dla kogo przeznaczone jest badanie?
Badanie kału na krew utajoną przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat i jest to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta, narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może występować proces chorobowy w obrębie w przewodu żołądkowo-jelitowego, który wymaga dalszych badań. W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział: osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego, osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego oraz osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.