Głosy nieważne: pomyłka czy demonstracja?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet

Głosy nieważne: pomyłka czy demonstracja? - Zdjęcie główne

Sam dopisek nie unieważniłby tego głosu, ale już zaznaczenie „X” w dwóch kratkach przy nazwiskach kandydatów - unieważniło. | foto Internet

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Część głosów oddanych w wyborach 12 lipca okazała się nieważna. W niektórych przypadkach to wina zwykłej pomyłki lub roztargnienia, w innych - demonstracja wyborcy, że żaden kandydat nie spełnił jego oczekiwań.

 

W całym kraju na niektórych kartach wrzucanych do urn pojawiły się dopiski i malunki. Kodeks wyborczy jasno podaje, że „dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu”. Warunkiem oddania ważnego głosu jest bowiem postawienie krzyżyka przy nazwisku wybranego kandydata oraz widoczność pieczęci. Głos był uznawany za nieważny, jeśli na karcie wyborczej był więcej niż jeden znak „X” w przeznaczonych do tego kratkach lub jeśli w żadnej kratce „X” nie było. Zgodnie z nowelizacją kodeksu wyborczego znak „X” to „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”.

 

Zgonie z aktualnymi przepisami więc dodatkowe dopiski na karcie wyborczej nie wpływają na ważność głosu (jeśli tylko prawidłowo zaznaczymy pojedynczy krzyżyk przy nazwisku kandydata. Wszelkie znaki, wykreślenia, przekreślenia, rysunki czy znak „X” postawiony przez wyborcę poza przeznaczoną na to kratką, traktuje się jako dopiski, które nie wpływają na ważność głosu. Jednak istotne jest, aby dopisek czy rysunek nie był w kratce, bom wówczas wpływa to na ważność głosu. 

 

W Ząbkowicach w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1 (budynek byłego Publicznego Gimnazjum nr 2) było w niedzielę, 12 lipca, 6 głosów nieważnych. W tym z powodu postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch kandydatów - 2 głosy, a z powodu niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata - 4 głosy. W tej gminie najwięcej - bo aż 9 - głosów nieważnych oddano w OKW nr 21, czyli w Domu Pomocy Społecznej. Wszystkie te głosy uznano za nieważne z powodu postawienia znaku „X” obok nazwisk dwóch kandydatów.

 

W innych gminach też zdarzały się takie kwiatki. W Bardzie w OKW nr 2 (Urząd Miejski) liczba głosów nieważnych (z kart ważnych) to 8, w tym z powodu postawienia znaku „X” obok nazwisk dwóch kandydatów - 6, a z powodu niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata - 2. W szkole w Grodziszczu (OKW nr 2 w gminie Stoszowice) nie oddano żadnego głosu nieważnego, a w szkole w Budzowie (OKW nr 1) - 7, w tym 6 z powodu postawienia znaku „X” obok nazwisk dwóch kandydatów, a 1 z powodu niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata. Tak naprawdę to sytuacja, gdy w danej komisji nie było żadnego głosu nieważnego, była rzadkością. W gminie Kamieniec Ząbkowicki było to w OKW nr 10 (Świetlica Wiejska w Byczeniu).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE