Paweł Gancarz, były wójt Stoszowic, po ostatnich wyborach parlamentarnych został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury, a po ostatnich wyborach samorządowych - dolnośląskim marszałkiem.
Z każdym stanowiskiem czasu na pracę na roli mam mniej - przyznaje Paweł Gancarz. - Na każdym stanowisku angażuję się na sto pięćdziesiąt procent moich możliwości, czy to wójta, czy podsekretarza stanu, czy marszałka - dodaje.
Z pracy marszałek wraca około godz. 19.00-20.00. I jak mówi jest jeszcze czas na to, żeby być rolnikiem. A wstaje rano o godz. 4.30-5.00.
Ale to tak od lat - zastrzega. I dodaje, że na pracę w gospodarstwie ma jeszcze weekendy. Co nie do końca jest prawdą, bo w weekendy uczestniczy w szeregu wydarzeń.
Małe żniwa bez dywanu
Na Facebooku Paweł Gancarz napisał: „Małe żniwa 2024 oficjalnie rozpoczęte, w tym roku wyjątkowo wcześnie na Dolnym Śląsku. Zaczynam od koszenia rzepaku - co prawda „dywanu nie ma” i bez pomocnika kombajnisty, ale pozostaje satysfakcja z pracy. Wszystkim rolnikom i ich rodzinom życzę spokojnych, bezpiecznych żniw, dobrej pogody i obfitych zbiorów”. Co to są te małe żniwa?
Rzepaczane. Kiedyś takie nazewnictwo funkcjonowało, bo w pierwszej kolejności dojrzewał rzepak, później była tygodniowa przerwa i reszta zbóż. Dzisiaj tak się zmieniły warunki klimatyczne, że wszystkie uprawy są do koszenia w jednym terminie - tłumaczy marszałek.
Gancarz przyznaje, że pogodzenie pracy zawodowej na tak odpowiedzialnym stanowisku i czynnej pracy rolnika jest trudne.
Każda wolna chwila
Ale jak widać znajduję czas. Każda wolna chwila wykorzystywana jest na rolnictwo, ale muszę przyznać, że pracy fizycznej w gospodarstwie jest coraz mniej - mówi.
Gancarzowi-rolnikowi rośnie następca. 14-letni syn.
On bardzo garnie się do pracy w gospodarstwie - mówi marszałek.
Paweł Gancarz uprawia rzepak, pszenicę, jęczmień, pszenżyto i kukurydzę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.