Ustawa z 1993 r. mówi, że przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy:
1) ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
2) badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,
3) zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Druga przesłanka została zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny.
We wtorek, 27 października, o godz. 17.00 na rynku w Ząbkowicach mają spotkać się obrońcy praw kobiet.
- Przypominamy o zachowaniu dystansu społecznego oraz wzięciu ze sobą maseczek. W związku z zakazem zgromadzeń będziemy spacerować po rynku, w końcu nikt nie zakaże spaceru dla zdrowotności. Ubieramy się na czarno, bierzemy ze sobą ewentualnie czarne parasolki oraz transparenty - mówią organizatorzy.
ZASADY PRZEMARSZU:
Spacer w odstępach 1,5 metra od poszczególnych osób. Tego dystansu nie muszą przestrzegać rodzice z dziećmi do 13 roku życia, rodziny, osoby zameldowane pod jednym adresem, bądź osoby niepełnosprawne umysłowo, jak i fizycznie.
Każdy uczestnik jest zobowiązany wziąć ze sobą maseczkę, chyba, że spełnia wytyczne pozwalające mu na przemarsz bez maseczki, a są nimi: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.
W PRZYPADKU ZATRZYMANIA:
Zatrzymanego policja powinna natychmiast (od razu) poinformować o przyczynach zatrzymania i o przysługujących mu prawach: do skorzystania z pomocy adwokata lub radcy prawnego; do korzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza, jeżeli zatrzymany nie włada w wystarczającym stopniu językiem polskim; do złożenia oświadczenia i odmowy złożenia oświadczenia; do otrzymania odpisu protokołu zatrzymania; do dostępu do pierwszej pomocy medycznej; do nawiązania kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym; do złożenia zażalenia do sądu na zatrzymanie; do nawiązania kontaktu z właściwym urzędem konsularnym lub przedstawicielstwem dyplomatycznym, co ma miejsce w przypadku zatrzymania cudzoziemca; do natychmiastowego zwolnienia, gdy ustaną przyczyny zatrzymania, a także jeżeli w ciągu 48 godzin od zatrzymania nie zostanie przekazany do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania; do zwolnienia, jeżeli w ciągu 24 godzin od przekazania go do dyspozycji sądu nie doręczono mu postanowienia o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztowania; do bycia wysłuchanym.
UWAGA! „Gazeta Ząbkowicka” radzi protestującym zapisać sobie ten numer: Bartek Ciążyński, tel. 600 430 537.
- Mój numer telefonu na wypadek zatrzymania podczas Rewolucja jest kobietą. Jako radca prawny pomogę. Wrocław, Kłodzko, Wałbrzych, Legnica i inne miasta do 100 km od Wrocławia. Uważajcie na siebie - mówi Bartłomiej Ciążyński, radca prawny, który prowadzi Kancelarię Prawną we Wrocławiu.
A tak było w niedzielę w Dzierżoniowie:
Film - TUTAJ.