reklama
reklama

Co z tym voucherem?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Łukasz Razowski

Co z tym voucherem? - Zdjęcie główne

Tereny, które niegdyś przyciągały turystów, zostały zdewastowane | foto Łukasz Razowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDo żywiołowej dyskusji na temat wprowadzenia vouchera turystycznego - jako wsparcie przedsiębiorców z branży turystycznej na terenach zniszczonych przez wrześniową powódź – doszło w Sejmie.
reklama

Poseł Ireneusz Zyska wystąpił podczas obrad Sejmu z apelem do władz kraju, zwracając uwagę na trudną sytuację, w jakiej znalazły się tereny dotknięte powodzią.

- Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! Drodzy państwo, mija pół roku od tragicznej powodzi we wrześniu 2024 r. na południu Polski. Skutki tej katastrofy są nadal odczuwalne, szczególnie w branży turystycznej, a tereny, które niegdyś przyciągały turystów, zostały zdewastowane.– rozpoczął swoje wystąpienie.

Samorządowcy chcą voucherów

Zyska nawiązał do spotkania, podczas którego samorządowcy zaproponowali wprowadzenie vouchera turystycznego.

reklama

- Miałem zaszczyt uczestniczyć w wyjazdowym posiedzeniu komisji do spraw usuwania skutków powodzi w Kamieńcu Ząbkowickim – mówił poseł.

- Przedstawione przez burmistrzów propozycje miały na celu reaktywację ruchu turystycznego oraz wsparcie lokalnej gospodarki, jest niezbędne dla odbudowy tych terenów.

W tym kontekście przytoczył słowa ministra, który na jednej z konferencji prasowych zauważył, że "chcemy, by plan pomocy dla powodzian był mało inwazyjny".

Poseł zwrócił uwagę, że podobny bon turystyczny został wprowadzony w Czechach, co przyniosło pozytywne efekty.

-Panie ministrze, taki bon został wprowadzony równolegle, jeszcze w ubiegłym roku, w Czechach – zaznaczył Zyska, podkreślając, że takie rozwiązania mogłyby pomóc w szybszej odbudowie gmin.

reklama

Racjonalny monitoring

W odpowiedzi na apel posła, członek Rady Ministrów Marcin Kierwiński przedstawił dotychczasowe działania rządu.

- Prawie 0,5 mld zł już wpłynęło do przedsiębiorców – podkreślił. Kierwiński wyjaśnił, że dotacje, umorzenia ZUS-owskie oraz pożyczki są bardziej skutecznymi narzędziami wsparcia niż wprowadzenie bonu turystycznego.

- Dajemy pieniądze, to też naturalne, i współpracujemy z samorządami nad odtworzeniem infrastruktury, także infrastruktury turystycznej – dodał.

Kierwiński odniósł się również do krytyki dotyczącej wprowadzenia vouchera, zaznaczając, że wybrano narzędzia zdaniem rządu "skuteczniejsze, lepsze, bardziej dedykowane przedsiębiorcom". Minister podkreślił, że rząd monitoruje sytuację i, jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie rozważał wprowadzenie dodatkowych form wsparcia, jednak "w sposób racjonalny".

reklama

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo