Nocowanie w lesie okazuje się nie tak atrakcyjne, jak by można było przypuszczać. Niekoniecznie. Co prawda w zeszłym roku zgłosiła się jedna grupa do programu "Zanocuj w lesie" na terenie Nadleśnictwa Bardo Śląskie, to - zgodnie z regulaminem - tylko grupy powyżej 9 osób i spędzających więcej niż 2 noce w jednym miejscu mają obowiązek zgłaszać się do nadleśnictwa.
Na czym polega wspomniany program?
W 2022 roku Nadleśnictwo Bardo Śląskie przystąpiło do Programu "Zanocuj w lesie", który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal.
- Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. "Zanocuj w lesie" – wyjaśnia Katarzyna Rolbiecka-Witek z nadleśnictwa.
Ważne są zasady!
Przygotowanie do nocnej wyprawy do lasu wymaga szczególnej uwagi i przestrzegania określonych zasad. Jak zaznacza Rolbiecka-Witek , "zanim udasz się na wyprawę, warto zapoznać się z regulaminem korzystania z obszaru, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek". To kluczowy krok, który pozwala na bezpieczne i zgodne z przepisami korzystanie z uroków przyrody.
Oprócz regulaminu, istotne jest również zorientowanie się w miejscach do rozpalenia ognia.
- Na terenie nadleśnictwa brak jest wyznaczonych miejsc do rozniecania ognia – informuje koordynator programu w nadleśnictwie. W związku z tym, jeżeli nie ma dostępnego drewna, należy zabrać własne.
Niezwykle ważne jest również, aby przed wyruszeniem do lasu sprawdzić mapę okresowego zakazu wstępu.
Zasady bezpiecznego korzystania z lasu są kolejnym elementem, który powinien być brany pod uwagę. Użytkownicy lasu muszą być świadomi, że mogą tam być prowadzone prace gospodarcze, co oznacza, że w takich miejscach obowiązuje zakaz wstępu.
- Miejsca te oznaczone są w terenie żółtymi tablicami `Zakaz wstępu` z podaniem przyczyny – przypomina przedstawicielka nadleśnictwa.
Uwaga na myśliwych
Dodatkowo, w okresie jesiennym i zimowym należy zwrócić uwagę na terminy polowań zbiorowych, które koła łowieckie są zobowiązane do ogłaszania.
- Na obszarze, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! – zaznacza Rolbiecka-Witek.
Dla osób planujących dłuższe wypady, które przewidują nocleg na więcej niż 2 noce lub w większej grupie niż 9 osób, konieczne jest dopełnienie formalności.
- Musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa – informuje pracownica lasów.
Zgłoszenie powinno być przesłane nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem, a pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa stanowi akceptację na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Paweł Kuryloński, tel.: +48 748 162 622, e-mail:
pawel.kurylonski@wroclaw.lasy.gov.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.