reklama

Bardo. Wojewoda wziął się za sprawę krzywdzonych sierot

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: DUW

Bardo. Wojewoda wziął się za sprawę krzywdzonych sierot - Zdjęcie główne

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski | foto DUW

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski, zlecił staroście ząbkowickiemu przeprowadzenie kontroli w zakresie prawidłowości sprawowania opieki przez ustanowionych przez sąd rodzinny opiekunów tymczasowych nad powierzonymi im dziećmi z ukraińskiej pieczy zastępczej, przebywającymi w Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie.
reklama

Kontrolę prowadzą służby starosty - pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ząbkowicach Śląskich, którym wojewoda zapewnił wsparcie m.in. w postaci tłumacza języka ukraińskiego oraz psychologa posługującego się językiem ukraińskim.

Dzieci z Ukrainy przebywają w Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie od marca 2022 r. Wiosną tego roku na światło dzienne wypłynęły przerażające fakty. Sieroty są nie tylko stawiane do kąta, ale też bite przez inne dzieci zieloną pałką, za złe zachowanie nie dostają jedzenia, są karcone za okazywanie uczuć w stosunku do dorosłych z personelu i zamykane do ciemnego pokoju za karę… O sprawie piszemy od maja. Wtedy nas i Prokuraturę Rejonową w Ząbkowicach Śląskich zawiadomiono o tym, że dzieci z Ukrainy są źle traktowane i to przez ich rodaczki - ukraińskie opiekunki.

Jak już pisaliśmy, sprawą krzywdzenia młodych podopiecznych w Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie zainteresował się też Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. RPD zwrócił się o wyjaśnienia do dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. KEN w Bardzie, a także o informacje na temat podjętych działań i dokonanych ustaleń do Sądu Rodzinnego, Prokuratury Rejonowej w Ząbkowicach Śląskich, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Ośrodka Pomocy Społecznej w Bardzie oraz starosty powiatu ząbkowickiego. 

 

 

***
Napisz do autora: k.marcinczyk@gazetazabkowicka.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama