W czwartek, 3 kwietnia do Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich zgłosiła się 37-letnia mieszkanka powiatu, która padła ofiarą oszustwa. Schemat działania przestępców był dobrze znany funkcjonariuszom, jednak dla pokrzywdzonej całkowicie zaskakujący i wyjątkowo wiarygodny.
Kobieta odebrała telefon od rzekomego pracownika jednego z banków. Mężczyzna przekazał, że na jej nazwisko został złożony wniosek o kredyt i zapytał, czy to ona go zaciągała. Oczywiście zaprzeczyła, nie był to jej bank, a tym bardziej jej kredyt. To jednak był dopiero początek wyrafinowanej manipulacji.
Po tej "rozmowie ostrzegawczej", z kobietą skontaktował się kolejny mężczyzna, tym razem podający się za przedstawiciela jej prawdziwego banku. Poinformował, że ktoś próbował włamać się na jej konto i podjąć próbę zawarcia umowy kredytowej. Oszust przedstawił się bardzo profesjonalnie, posługiwał się specjalistycznym językiem i danymi, które mogły sprawiać wrażenie, że zna szczegóły jej bankowości.
- Pod presją i strachu o swoje oszczędności, kobieta uwierzyła. Przestępca przekonał ją, że jedynym sposobem na ochronę środków jest ich "przeniesienie" na tzw. konto techniczne, subkonto. Przy pomocy kodów BLIK, 37-latka przelała niemal 3000 zł. Podczas niemal godzinnej rozmowy, rozmówca próbował również nakłonić kobietę do zainstalowania aplikacji zdalnego pulpitu, która umożliwiłaby mu pełną kontrolę nad jej telefonem, na szczęście tego kroku nie wykonała - informuje Katarzyna Mazurek z ząbkowickiej policji.
- Niestety, zanim zorientowała się, że padła ofiarą manipulacji, było już za późno. Pieniądze przepadły, a sprawą zajęła się policja - dodaje.
Warto pamiętać, że prawdziwi pracownicy banków nigdy nie proszą o przekazywanie danych do logowania, kodów BLIK, ani o instalowanie aplikacji zdalnych. Nie straszą próbą zaciągnięcia kredytu ani nie każą „ratować” pieniędzy, przelewając je na inne konta.
Jak nie dać się oszukać?
- Zachowaj spokój i zdrowy rozsądek – oszuści liczą na Twoją panikę i szybkie decyzje.
- Zakończ rozmowę i samodzielnie skontaktuj się z infolinią swojego banku.
- Nie udostępniaj żadnych kodów ani danych logowania!
- Nie instaluj oprogramowania z nieznanych źródeł na żądanie rozmówcy.
- Zgłoś każdą podejrzaną sytuację na Policję.
Oszuści działają psychologicznie. Potrafią być przekonujący, uprzejmi i kompetentni. Dlatego właśnie to TY jesteś pierwszą i najważniejszą linią obrony swoich pieniędzy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.