We wtorek, 9 maja po godzinie 13.00 policjanci pojechali na interwencję do jednego ze sklepów. Zgłoszenie dotyczyło pracownika pod wpływem alkoholu. Po badaniu przeprowadzonym przez funkcjonariuszy okazało się, że 60-letni pracownik ochrony podjął czynności zawodowe mając w organizmie półtora promila alkoholu. Teraz będzie się musiał zmierzyć nie tylko z odpowiedzialnością dyscyplinarną u pracodawcy, ale również karną, ponieważ podjęcie czynności zawodowych pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywny.
Od 21 lutego 2023 r. obowiązują nowe przepisy kodeksu pracy dotyczące kontroli przez pracodawcę trzeźwości pracowników. Kontrola ta może dotyczyć zarówno obecności alkoholu w organizmie pracownika jak i innych substancji działających podobnie do alkoholu. Na żądanie pracodawcy lub pracownika takie badanie przeprowadzi policja. Praca po alkoholu rodzi bardzo poważne konsekwencje. Zawsze wpływa na efektywność pracownika, narażago na utratę zaufania pracodawcy, zwolnienie dyscyplinarne, ale również odpowiedzialność karną. Wykonywanie swoich obowiązków może wywoływać zgorszenie u innych osób, a nawet prowadzić do wypadków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.