reklama

Powiat ząbkowicki. Jeden telefon może uratować życie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lubuska Policja

Powiat ząbkowicki. Jeden telefon może uratować życie - Zdjęcie główne

Ilustracyjne | foto Lubuska Policja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnalePowiat ząbkowicki. Jak co roku, policjanci z naszego powiatu kontrolują pustostany i budynki, w których mogą znajdować się bezdomni. Na zewnątrz robi się coraz zimniej, warto reagować - zagrożone może być czyjeś życie.
reklama

Okres jesienno-zimowy jest bardzo niebezpieczny dla osób bezdomnych. Często są to ludzie, którzy ze względu na uzależnienie od alkoholu lub swoją nieporadność życiową nie są w stanie sami zadbać o swoje bezpieczeństwo.  

 

Mogą skorzystać z pomocy

Bezdomni nie patrzą na to, że większość pustostanów jest przeznaczonych do likwidacji i przebywanie w nich zagraża ich życiu i zdrowiu. Poza tym nocowanie w takich miejscach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na spadki temperatur, do których dochodzi w nocy. Jak co roku, policjanci monitorują sytuację tych osób, oferując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Odnajdując takie osoby, zawsze proponują pomoc w dotarciu do ośrodków zapewniających bezpieczne schronienie, bezpłatny nocleg oraz ciepły posiłek. W zainteresowaniu mundurowych są pustostany, ogródki działkowe, altanki, klatki schodowe, strychy, okolice mostów i kanałów ciepłowniczych ale też tereny zielone. 

W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pilnie pomoc. Jeśli na dworze panują złe warunki atmosferyczne i występuje realne zagrożenie życia – niezwłoczne zadzwońmy na numer 112. Można także zaalarmować o potrzebie pomocy poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jednak policja zaleca korzystanie z niej tylko w przypadku, gdy wiemy o tym, że np. bezdomni przebywają na pewnym obszarze w sposób stały lub powtarzający się. Wtedy policjanci włączą ten obszar do miejsc, które sprawdzają podczas swojej służby patrolowej.

 

Nie przechodź obojętnie

Osoby leżące na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza będące pod wpływem alkoholu, również potrzebują naszej uwagi i pomocy. Człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Wystarczy jeden telefon, a zaalarmowane służby przybędą na miejsce i pomogą takie osoby doprowadzić do miejsc zamieszkania lub izb wytrzeźwień.  

Szczególnej uwagi wymagają także osoby starsze, samotne, nieporadne życiowo czy niedołężne, które mogą być szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur, a niekorzystne warunki atmosferyczne mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego można powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.  

- Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować czyjeś życie - apelują policjanci

Info. KPP Ząbkowice Śląskie

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama