reklama

Na co umierają mieszkańcy powiatu ząbkowickiego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Na co umierają mieszkańcy powiatu ząbkowickiego? - Zdjęcie główne

Główną przyczyną wzrostu liczby zgonów w Polsce w 2020 roku była w pandemia SARS-CoV-2 | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnaleChoroby układu krążenia zbierają śmiertelne żniwo od lat. Są one główną przyczyną zgonów w naszym powiecie.
reklama

Portal "Polska w liczbach" opublikował dane na temat zgonów w naszych gminach za 2019 r., a więc za okres sprzed pandemii.

 

 

Głównie choroby krążenia

W 2019 r. 41,8% zgonów w powiecie ząbkowickim spowodowanych było chorobami układu krążenia, przyczyną 24,6% zgonów w powiecie były nowotwory, a 8,4% zgonów spowodowanych było chorobami układu oddechowego. Na 1 tys. ludności powiatu ząbkowickiego przypadało 15,2 zgonów, to więcej niż w kraju i w województwie. Gdzie w naszych gminach współczynnik ten był najwyższy, a gdzie najniższy?

 

Stoszowice

Na 1 tys. ludności gminy Stoszowice przypadało 11 zgonów. Jest to znacznie mniej od wartości średniej dla województwa dolnośląskiego oraz znacznie mniej od wartości średniej dla kraju.

 

Kamieniec Ząbkowicki

Na 1 tys. ludności gminy Kamieniec Ząbkowicki przypadało 13,78 zgonów. Jest to więcej od wartości średniej dla województwa dolnośląskiego oraz znacznie więcej od wartości średniej dla kraju. 

 

Ząbkowice Śląskie

Na 1 tys. ludności gminy Ząbkowice Śląskie przypadało 15,38 zgonów. Jest to znacznie więcej od wartości średniej dla województwa dolnośląskiego oraz znacznie więcej od wartości średniej dla kraju.

 

Bardo

Na 1 tys. ludności gminy przypadało 19,46 zgonów. Jest to znacznie więcej od wartości średniej dla województwa dolnośląskiego oraz znacznie więcej od wartości średniej dla kraju.

 

A co z covidem?

Główny Urząd Statystyczny podał ogólne dane dla Polski za 2020 r., a więc za rok, w którym rozszalała się pandemia. Okazuje się, że w 2020 r. zanotowano najwyższą od kilkudziesięciu lat liczbę zgonów. Przekroczyła ona o ponad 100 tys. średnioroczną wartość z ostatnich 50 lat (477 tys. do 364 tys.), natomiast współczynnik zgonów na 100 tys. ludności osiągnął najwyższą wartość od 1951 r.

 

Główną przyczyną wzrostu liczby zgonów w Polsce w 2020 roku była w pandemia SARS-CoV-2, której szczyt zakażeń przypadł na ostatnie miesiące roku. Według wstępnych danych o zgonach za 2020 r. - podobnie jak w latach ubiegłych - głównymi przyczynami zgonów były choroby układu krążenia i choroby nowotworowe; obie grupy odpowiadały za blisko 60% wszystkich zgonów. W stosunku do roku 2019 udział ten obniżył się o prawie 7%. Podobne spadki obserwujemy niemal we wszystkich klasach przyczyn zgonów. Zmiany te są pochodną pandemii, w wyniku której w 2020 r. zmarło w Polsce niemal 41,5 tys. osób, z czego zgony z powodu covid-19 stanowiły blisko 9% wszystkich zgonów.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama