Kamienieccy policjanci zatrzymali 57-letniego mieszkańca powiatu ząbkowickiego, który przy użyciu przywłaszczonej karty płatniczej dokonywał transakcji zbliżeniowych w lokalnych sklepach, kupując za cudze pieniądze głównie alkohol.
Mężczyzna pod koniec maja znalazł i przywłaszczył sobie kartę bankomatową należącą do mieszkanki powiatu ząbkowickiego. 50-latka kilka dni wcześniej zgubiła saszetkę z dokumentami.
57-latek nie szukał prawowitej właścicielki, tylko korzystał z znajdującej się w saszetce karty płatniczej jak swojej. Płacił zbliżeniowo za zakupy w jednym z kamienieckich sklepów. Zanim został zatrzymany przez policję zdążył dokonać 8 transakcji na łączną kwotę około 300 zł. Większość zakupów sprawcy to był alkohol.
Zatrzymany mieszkaniec powiatu ząbkowickiego usłyszał zarzuty związane z przywłaszczeniem karty płatniczej, a następnie posłużeniem się nią przy transakcjach zbliżeniowych, a tym samym, włamania się na rachunek bankowy właścicielki karty w celu dokonania płatności za określony towar. Za kradzież z włamaniem, zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności - tłumaczy aspirant sztabowa Katarzyna Mazurek.
Policja apeluje, aby w przypadku utraty czy kradzieży dokumentów, karty bankomatowej jak najszybciej poinformować placówkę bankową lub inną instytucję, która wydała dokument. W takich przypadkach dużą rolę odgrywa czas.
Pamiętajmy, aby nie zapisywać na kartach bankomatowych kodów PIN oraz nie nosić ich razem z kartą. Nie pozwólmy, aby nieuczciwy znalazca pozbawił nas oszczędności, czy posłużył się naszymi dokumentami. W przypadku, kiedy znajdziesz dokument należący do innej osoby, jeżeli jest to możliwe, niezwłocznie zwróć go właścicielowi. W innym wypadku zwróć go do urzędu, który dokument wydał w celu jego unieważnienia lub do najbliższego urzędu miasta czy gminy lub jednostki policji - dodaje policjantka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.