Gmina Ziębice. Policja regularnie informuje o nowych metodach wyłudzeń, my również staramy się przekazywać te informacja, aby trafiły do jak największej liczby osób. Katarzyna Mazurek z ząbkowickiej policji informuje, że policjanci codziennie przyjmują zawiadomienia o oszustwach internetowych. Większość dotyczy sprzedaży lub kupna różnych towarów:
Cześć z nich nadal wynika z niewiedzy lub pośpiechu kupujących lub sprzedających w internecie.
Policjantka przytacza trzy przykłady z ostatnich kilkunastu dni. 42-letni mężczyzna chciał kupić telewizor w okazyjnej cenie. Znalazł interesujące go ogłoszenie na jednym z portali sprzedażowych. Skonstatował się z wystawiającym przez komunikator i ustalili, że płatność nastąpi przez kod BLIK, który pokrzywdzony mu podał. Z konta mężczyzny zniknęło 400 złotych, towaru nie otrzymał, a profil sprzedawcy został usunięty.
Więcej pieniędzy stracił 52-latek, który chciał kupić agregat uprawowy wart 25 tys. złotych, a wystawiony za 15 tys. złotych. Postanowił skorzystać z okazji i zadzwonił pod numer telefonu podany w ogłoszeniu w internecie.
Sprzedający poinformował go, że agregat jest jeszcze dostępny jednak ze względu na duże zainteresowanie chętny musi wpłacić zaliczkę w wysokości 1500 złotych na podane konto. Tak też kupujący zrobił.
Po dwóch dniach kiedy pojechał osobiście zobaczyć sprzęt okazało się, że pod wskazanym adresem jest osiedle mieszkaniowe, a telefon sprzedającego-oszusta został wyłączony.
Tysiąc złotych stracił również ojciec, który chciał wesprzeć syna. Nastolatek własnoręcznie wykonał piniatę, a mężczyzna wystawił ją na portalu sprzedażowym za 70 złotych. Skonstatował się z nim chętny do kupna, który oświadczył, że płatność wykona przez InPost. Wysłał aktywny link, w który niczego nieświadomy sprzedający kliknął i został przekierowany na fałszywą stronę swojego banku gdzie miał podać dane do karty, kod CVV a następnie autoryzować SMS-em transakcję. Pieniądze zniknęły z konta mężczyzny.
Policja kolejny raz przypomina
Te historie to tylko jedne z wielu z jakimi na co dzień mają do czynienia policjanci w całej Polsce
Pamiętajmy o bezpieczeństwie przy korzystaniu z Internetu. Chrońmy swoje dane - nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart. Nie przekazujmy też żadnych poufnych informacji przez telefon. Nie klikajmy na podane linki i nie instalujmy w ten sposób aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia. Nie podejmujmy żadnych decyzji w pośpiechu
- dodaje policjantka.
Przeczytaj również: Kradł samochody wywożąc je lawetą z napisem AUTOPOMOC
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.