Pozyskiwanie drewna bez pozyskiwania

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Marcińczyk

Pozyskiwanie drewna bez pozyskiwania - Zdjęcie główne

Park przy stadionie. | foto Karolina Marcińczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lokalnie Co się dzieje z drewnem z ząbkowickich parków? Takie pytanie burmistrzowi Marcinowi Orzeszkowi zadał radny Franciszek Gawęda.

 

Radny pytał o drewno z rewitalizowanych parków - przy ul. Powstańców Warszawy (za wiaduktem kolejowym, park z oczkiem wodnym) i lasku przy stadionie, a także z przycinki drzew w Parku Miejskim im. Sybiraków.

 

- Czy w księgach rachunkowych ujmowane są operacje gospodarcze związane z pozyskaniem tego drewna? Czy prowadzona jest ewidencja ilościowo-wartościowa związana z pozyskaniem tego drewna? Co zamierza zrobić gmina Ząbkowice Śląskie z pozyskanym w 2020 roku drewnem z usuniętych drzew, konarów i gałęzi z wyżej wymienionych miejsc? - dopytuje Franciszek Gawęda.

 

Radnemu z upoważnienia burmistrza odpowiedział Jarosław Trześniak, kierownik wydziału infrastruktury i gospodarki przestrzennej magistratu.

 

- Gmina Ząbkowice Śląskie nie prowadzi działalności związanej z pozyskaniem drewna, w związku z powyższym zieleń rosnąca na terenach gminnych nie jest ujęta w księgach rachunkowych - pisze Jarosław Trześniak. I wylicza: - Odpad drewniany pochodzący z przycinanych lub wycinanych drzew został zagospodarowany w następujący sposób:
a) konary pochodzące z przycinek sanitarnych drzew w Parku Miejskim im. Sybiraków przekazane zostały do placówek oświatowych w Zwróconej i Stolcu. Gałęzie zostały zrąbkowane i zutylizowane.
b) pnie i konary pochodzące z wycinki chorych (porażonych patogenami lub szkodnikami) lub całkowicie obumarłych drzewa, które rosły na rewitalizowanym terenie działki nr 52/4 AM5 Obręb Osiedle Wschód przy ul. Powstańców Warszawy (park z oczkiem wodnym), przekazane zostały do placówki oświatowej przy ul. Piastowskiej 1 w Ząbkowicach Śląskich. Gałęzie zgodnie z warunkami kontraktu na rewitalizację zostały zutylizowane przez wykonawcę robót budowlanych.
c) drewno wielkowymiarowe (dłużyce) pochodzące z wycinki w większości chorych (porażonych patogenami lub szkodnikami) lub całkowicie obumarłych drzew, które rosły na rewitalizowanym terenie działki nr 10 AM6 Obręb Osiedle Wschód pomiędzy ul. Żeromskiego i Kusocińskiego jest składowane na terenie PWiK Delfin Sp. z o.o. przy ul. Rzecznej w Ząbkowicach Śląskich. Gałęzie zgodnie z warunkami kontraktu na rewitalizację terenu mają być zutylizowane przez wykonawcę robót budowlanych.

 

 

W parku przy stadionie zgodnie z zamówieniem od miasta trwa wycinka drzew wraz z karczowaniem i oczyszczeniem terenu po wycince i wykonanie nawierzchni piaskowej. Zostaną tu zamontowane urządzenia placu zabaw, 4 elementy siłowni zewnętrznej, a także drewniana altana. Alejki spacerowe mają mieć nawierzchnię wodno-przepuszczalną w obramowaniu z obrzeży betonowych. Termin zakończenia robót to zgodnie z zamówieniem 31 lipca. Wykonawca jest Zakład Budowlany Kirbud Ryszard Zapała ze Zwróconej.

 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego z oczkiem wodnym przy ul. Powstańców Warszawy zakłada prace porządkowe, rozbiórkowe, montaż małej architektury i urządzanie zieleni - wydzielenie strefy rekreacyjnej i stworzenie sporej powierzchni biologicznie czynnej. W parku mają powstać chodniki umożliwiające komunikacje do wejść budynków mieszkalnych i gospodarczych, co ma zapobiec dewastacji roślinności. Na to wszystko wykonawca - firma Zbylbruk z Bobolic - dostał 16 tygodni. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE