Kluczowa wreszcie doczeka się chodnika

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Karolina Marcińczyk

Kluczowa wreszcie doczeka się chodnika - Zdjęcie główne

Ruch w Kluczowej jest duży, a chodnika brak. | foto Karolina Marcińczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lokalnie Gmina Ząbkowice Śląskie przeznaczy ponad milion zł na budowę chodnika wraz z odwodnieniem w Kluczowej. W miejscowości do tej pory praktycznie nie było nawet pobocza.

 

Przez Kluczową wiedzie ruchliwa droga wojewódzka nr 382 (jak bardzo ruchliwa? - zobacz poniżej). Mieszkańcy od lat walczyli o chodnik, bezskutecznie.

 

- Ja bym chciała, żeby chodnik tu powstał - mówiła nam przed rokiem Maria Michalik. - Czasem, jak ktoś jedzie na trzeciego, to zostaje tylko nam do rowu skakać.

 

- Z dziećmi nie ma jak przejść przez wieś, strach z nimi iść - dodała Małgorzata Szady.

 

- Mamy nadzieję, że nam w końcu ten chodnik wybudują - mówiła Apolonia Mikucka.

 

Nareszcie budowa chodnika w Kluczowej znalazła się na liście rankingowej zadań możliwych do realizacji w ramach Programu Infrastruktury Drogowej w roku 2020 i to na liście zadań priorytetowych. Z odmową umieszczenia na tej liście spotkał się m.in. wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki, który wnioskował o przebudowę drogi wojewódzkiej nr 382 wraz z budową ciągu pieszo-jezdnego w miejscowości Byczeń, podobnie jak burmistrz Ząbkowic w zakresie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 385 w Niedźwiedniku, gdzie też chodziło o budowę chodnika.

 

Na  XXXII sesji Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich wprowadzono do realizacji inwestycję pod nazwą „przebudowa drogi wojewódzkiej nr 382 w zakresie budowy chodnika wraz z odwodnieniem w Kluczowej”, która pochłonie 1 081 674,39 zł. Sołtys Kluczowej Robert Kinasz nazwał to bardzo dobrą informacją.

 

- Mam nadzieję i jestem wręcz przekonany że to priorytetowe zadanie pod względem naszego bezpieczeństwa zostanie w niedalekiej przyszłości zrealizowane - komentuje Kinasz.

 

***

Generalny pomiar ruchu w 2015 roku, który sprawdził średni dobowy ruch roczny w punktach pomiarowych na drogach wojewódzkich, wykazał, że na trasie Dzierżoniów-Ząbkowice Śląskie na dobę jeżdżą:
* 52 motocykle,
* 3821 samochodów osobowych i mikrobusów,
* 347 lekkich samochodów ciężarowych (dostawczych),
* 108 samochodów ciężarowych bez przyczep,
* 324 samochody ciężarowe z przyczepami,
* 23 autobusy,
* 19 ciągników rolniczych,

- co daje 4694pojazdy silnikowe na dobę ogółem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE