reklama

Skąd wzięły się Walentynki?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Skąd wzięły się Walentynki? - Zdjęcie główne

Dzisiaj obchodzimy Święto Zakochanych. | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaWielu uważa, że obchodzone dzisiaj Święto Zakochanych to, podobnie jak Halloween, komercyjne, amerykańskie święto. Tradycja Walentynek jest jednak inna…
reklama

Dzień Zakochanych ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Jedni twierdzą, że do okazywania miłości drugiej osobie nie potrzebna jest specjalna data, a inni właśnie 14 lutego postanawiają szczególnie celebrować łączące ich uczucie.  

Walentynki to dzisiaj z pewnością komercyjne święto. 14 lutego wykorzystywany przez świat biznesu i media do przełamania stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem, a Wielkanocą, jednak nie zawsze tak było.

Skąd się wzięły walentynki?

W południowej i zachodniej Europie Walentynki obchodzone są od średniowiecza. Mieszkańcy Europy północnej i wschodniej Święto Zakochany zaczęli świętować znacznie później. Nazwa święta pochodzi od od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim obchodzone jest właśnie 14 lutego.

Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. 

Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony - rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa oraz Pana - boga przyrody.

Jakie są walentynkowe tradycje?

Święty Walenty uznawany jest za patrona zakochanych, dlatego w czasach nowożytnych 14 lutego postanowiono świętować Dzień Zakochanych. Kiedyś walentynkową tradycją było wysyłanie ukochanej osobie listów, często pisanych wierszem.

Dzisiaj w sklepach możemy pełno jest walentynkowych gadżetów i słodyczy, restauracje przygotowują specjalne menu, a w internecie pełno jest artykułów dotyczących tego, co sprezentować drugiej połówce.

źrodło: Wikipedia

reklama
Artykuł pochodzi z portalu nowaruda24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama