Reklama

Reklama

Powiat ząbkowicki. Ile dać księdzu po kolędzie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Ilustracyjne

Powiat ząbkowicki. Ile dać księdzu po kolędzie? - Zdjęcie główne

Powiat ząbkowicki. Zobacz ile dać księdzu po kolędzie | foto Ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Powiat ząbkowicki. Temat koperty dawanej księdzu w czasie kolędy ciągle budzi kontrowersje. Teoretycznie mówi się, że „co łaska”, ale jak to wygląda w praktyce?

Reklama

Powiat ząbkowicki. W 2020 roku dziennik „Fakt” zrobił sondaż, z którego wynikało, że w Polsce średnio ksiądz otrzymuje w kopercie 56 złotych. Mieszkańcy naszego województwa byli bliscy tej średniej. Na Dolnym Śląsku przeciętnie rodziny z okazji kolędy, wkładają do koperty 50 złotych.

 

To nie takie łatwe

Odpowiedź na pytanie, ile pieniędzy dać księdzu na kolędzie, nie jest łatwa. Jest to kwestia bardzo indywidualna.

- Niektórzy dają 10 złotych, inni 100 złotych. Tak naprawdę, wszystko zależy od parafii, możliwości finansowych rodziny i tego czy rodzina jest praktykująca - wyjaśnia ksiądz Mateusz Szerszeń w wywiadzie dla portalu Aleteita. 

Ksiądz podkreśla także, że podawanie i tym bardziej, porównywanie konkretnych kwot, nie ma sensu. 

- Ofiara jest dobrowolna. Nie ma żadnych kwot minimalnych. Najważniejsze jest to, że ksiądz katolicki pobłogosławi rodzinę, wspólnie się pomodlą, a w obecnych czasach ludzie coraz rzadziej się modlą, zwłaszcza razem, rodzinnie. Wspólna rozmowa z duszpasterzem czasami też coś dobrego może wnieść. A ofiara to dodatek, na którym się media najbardziej skupiają, aby zniechęcić do kolędy. Jak miałbym być księdzem dla pieniędzy, to nim nie byłbym, bo to żebranie. Plus więcej można zarobić jako nieksiądz  - mówi Ks. Krzysztof Faron z Ząbkowic Śląskich

 

Pieniądze po kolędzie można traktować jako jałmużnę

Jałmużnę można rozumieć, jako dzielenie się tym co mamy i wsparcie finansowe dla parafii, której jesteśmy członkami. Ważne jest, aby wierni znali aktualne potrzeby swojej parafii. Jałmużna jako akt religijny, prowadzi do przebaczenia grzechów:

Jałmużna uwalnia od śmierci i oczyszcza z każdego grzechu. Ci, którzy dają jałmużnę, nasyceni będą życiem (Tb 12, 8-9)

Księża przyznają, że zdarza im się nie brać koperty, jeśli widzą, że dana rodzina jest w trudnej sytuacji finansowej.  

A Ty, co myślisz na ten temat?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy