Powiat ząbkowicki. W 2020 roku dziennik „Fakt” zrobił sondaż, z którego wynikało, że w Polsce średnio ksiądz otrzymuje w kopercie 56 złotych. Mieszkańcy naszego województwa byli bliscy tej średniej. Na Dolnym Śląsku przeciętnie rodziny z okazji kolędy, wkładają do koperty 50 złotych.
To nie takie łatwe
Odpowiedź na pytanie, ile pieniędzy dać księdzu na kolędzie, nie jest łatwa. Jest to kwestia bardzo indywidualna.
- Niektórzy dają 10 złotych, inni 100 złotych. Tak naprawdę, wszystko zależy od parafii, możliwości finansowych rodziny i tego czy rodzina jest praktykująca - wyjaśnia ksiądz Mateusz Szerszeń w wywiadzie dla portalu Aleteita.
Ksiądz podkreśla także, że podawanie i tym bardziej, porównywanie konkretnych kwot, nie ma sensu.
- Ofiara jest dobrowolna. Nie ma żadnych kwot minimalnych. Najważniejsze jest to, że ksiądz katolicki pobłogosławi rodzinę, wspólnie się pomodlą, a w obecnych czasach ludzie coraz rzadziej się modlą, zwłaszcza razem, rodzinnie. Wspólna rozmowa z duszpasterzem czasami też coś dobrego może wnieść. A ofiara to dodatek, na którym się media najbardziej skupiają, aby zniechęcić do kolędy. Jak miałbym być księdzem dla pieniędzy, to nim nie byłbym, bo to żebranie. Plus więcej można zarobić jako nieksiądz - mówi Ks. Krzysztof Faron z Ząbkowic Śląskich
Pieniądze po kolędzie można traktować jako jałmużnę
Jałmużnę można rozumieć, jako dzielenie się tym co mamy i wsparcie finansowe dla parafii, której jesteśmy członkami. Ważne jest, aby wierni znali aktualne potrzeby swojej parafii. Jałmużna jako akt religijny, prowadzi do przebaczenia grzechów:
Jałmużna uwalnia od śmierci i oczyszcza z każdego grzechu. Ci, którzy dają jałmużnę, nasyceni będą życiem (Tb 12, 8-9)
Księża przyznają, że zdarza im się nie brać koperty, jeśli widzą, że dana rodzina jest w trudnej sytuacji finansowej.
A Ty, co myślisz na ten temat?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.