Paula Wojtyła-Tymińska jest Architektem Krajobrazu, dyplom na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu zdobyła z wyróżnieniem. Od 2012 roku prowadzi firmę AP Ogrody, zajmującą się projektowaniem oraz wykonywaniem i pielęgnacją terenów zielonych.
Stale poszerzam swoje umiejętności, zdobyłam tytuły: Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni oraz Certyfikowany Inspektor Drzew. Od kilku lat pod swoją opieką mam kilka zespołów miejskich parków w tym zabytkowe tereny zieleni w miastach uzdrowiskowych
- mówi nasza rozmówczyni.
Co jest dla Ciebie najważniejsze w procesie projektowania zieleni?
Idea projektowanych przeze mnie przestrzeni opiera się na tworzeniu w zgodzie z naturą. Kształtując tereny zieleni staram się, aby były one nie tylko funkcjonalne, ale również godziły interes publiczny z potrzebami środowiska naturalnego. Uwielbiam projektować przestrzenie, które łączą w sobie estetykę, funkcjonalność, ale przede wszystkim wyrastają z naszego silnego związku z naturą. „Medicus curat, natura sanat” (przyp. red. lekarz leczy, natura uzdrawia), jak mawiał Hipokrates jest dla mnie najważniejszą wytyczną.Dobrze czuję się w planowaniu ogrodów sensorycznych zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Świadomość, że przestrzenie mogą pomóc w walce z różnymi schorzeniami, napędza mnie do działania.
Wiemy, że poprzez swoją pracę chcesz edukować. Proszę nam o tym opowiedzieć.
Moją misją jest zwiększenie udziału zieleni w małych miastach przede wszystkim poprzez wzrost świadomości społecznej. W tym celu wspólnie z innymi wolontariuszami założyliśmy grupę „Miejskie Inspiracje”, która działa na terenie Kotliny Kłodzkiej. W ramach naszych akcji sadzimy drzewa, krzewy i byliny w miastach, na obszarach opuszczonych i zaniedbanych.Ponadto prowadzę bloga pod hasłem „Cywilizacja Drzew”, w którym staram się w prosty sposób przybliżyć wiedzę na temat drzew w miastach.
A poza architekturą, co daje Tobie wytchnienie?
Prywatnie moją życiową pasją jest jeździectwo. Konie kocham od dziecka, już w zerówce wszelkie moje prace plastyczne były o tematyce konnej. Podczas wyjazdów w tereny naszej pięknej Kotliny Kłodzkiej zbieram pomysły i inspiracje do nowych projektów. Inspiruje mnie natura, jej sposób na kształtowanie krajobrazów oraz różnorodność siedlisk.W wolnych chwilach łącząc pasję do koni z umiejętnościami graficznymi tworzę końskie grafiki na zamówienie. Historię mojego jeździectwa oraz wykonane prace można obejrzeć na fanpage'u KonZnaczek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.