Reklama

Reklama

Znaleźli matkę dziecka, którego szczątki znaleziono w walizce w Kamieńcu Ząbkowickim

Opublikowano:
Autor:

Znaleźli matkę dziecka, którego szczątki znaleziono w walizce w Kamieńcu Ząbkowickim - Zdjęcie główne

Matka, jeśli pozbawiła dziecko życia, może odpowiadać za dzieciobójstwo, nieumyślne spowodowanie śmierci lub zabójstwo.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

112 Prokuratorzy wiedzą już, kto jest matką dziecka, którego szczątki znaleziono w walizce w piwnicy domu w Kamieńcu Ząbkowickim.

Reklama

Przypomnijmy. W środę, 21 lipca 2021 r. wieczorem jeden z mieszkańców ul. Złotostockiej w Kamieńcu Ząbkowickim sprzątając piwnicę znalazł walizkę. W niej był worek, a w nim szczątki. Przybyły na miejsce lekarz nie był w stanie określić, czy to szczątki ludzkie, czy zwierzęce, ze względu na stopień ich rozkładu.

- To są szczątki najprawdopodobniej noworodka - powiedział nam kilka dni później prokurator Tomasz Orepuk. Sekcja zwłok potwierdziła: to donoszone dziecko.

Piwnica, w której mężczyzna znalazł walizkę, należała wcześniej do członków jego rodziny. 

Prokuratura Rejonowa w Ząbkowicach Śląskich wszczęła śledztwo w tej sprawie śledztwo. 

- Wstępna kwalifikacja to jest: w kierunku zabicia dziecka w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu - dodał Orepuk. 

Podczas sekcji pobrano materiał do badań DNA, który miał być bazą do badań porównawczych.

Śledczy przebadali członków rodziny. Nie mogli tylko dotrzeć do dwóch osób, które mieszkały za granicą. 

 

Wreszcie nastąpił przełom

- Mamy wstępne ustalenia co do osoby, która prawdopodobnie jest matką. Natomiast ze względu na dobro śledztwa, dopóki nie wykonamy czynności z tą osobą, nie mogę nic więcej powiedzieć - mówi nam prokurator rejonowy Robert Fudali.

Po przesłuchaniu matki być może zostaną jej przedstawione zarzuty. Na razie jednak prokuratura nie przesądza, że w ogóle doszło do przestępstwa. Być może dziecko urodziło się martwe, zmarło w trakcie porodu lub jakiś czas po nim. Być może w takim przypadku śledczy postawią matce lub innej osobie zarzut zbeszczeszczenia zwłok. Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Matka, jeśli pozbawiła dziecko życia, może odpowiadać za dzieciobójstwo, nieumyślne spowodowanie śmierci lub zabójstwo. Pierwsze z przestępstw zachodzi wówczas, gdy matka zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu. Podlega ona wówczas karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Natomiast kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega podobnej karze - pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Zabójstwo zagrożone jest karą więzienia nie krótsza od lat 8, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego więzienia. 

 

Jeśli nie matka, to kto?

Nie jest jednak pewne, czy ewentualnego zabójstwa dokonała matka. Jej przesłuchanie z pewnością przybliży śledczych do poznania prawdy o sprawcy. 

 

Do podobnie makabrycznego odkrycia doszło 12 czerwca 2021 r. w oczyszczalni ścieków przy ul. Rzecznej w Ząbkowicach. W pomieszczeniu na ścieki zwanym kratownicą pracownik oczyszczalni w trakcie pracy zauważył coś, co wydało mu się ludzkim płodem. Miał rację, to płód między piątym a szóstym miesiącem, był razem z pępowiną. 

Po upiornym znalezisku policja poszukiwała matki i apelowała o przekazywanie wszelkich informacji mogących pomóc w ustaleniu tożsamości kobiety, o zgłaszanie się osób które w ostatnim czasie zauważyły kobietę będącą wcześniej w ciąży, a która nie ma dziecka. Policja też poinformowała, że w miejscu tym oczyszcza się ścieki z miejscowości Ząbkowice Śląskie, Tarnów, Bobolice, Jaworek, Grochowiska oraz Pawłowice.

Prokuratura jednak nie będzie już ścigać matki ani osoby, która mogła jej pomóc w pozbyciu się płodu. Śledczy pracowali nad sprawą do połowy grudnia. 17 grudnia 2021 r. umorzono to postępowanie z uwagi na brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego. Nie zdołano ustalić kobiety, która urodziła ten płód, nie zdołano też ustalić, w jaki sposób doszło do znalezienia się tego płodu w oczyszczalni ścieków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy