Reklama

Reklama

Bardo: Pożar kamienicy - dach nad głową straciło 7 rodzin

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

112 Bardo: W sobotę, 17 kwietnia doszło do rozległego pożaru w jednej z kamienic. Kilkanaście osób straciło dom

Reklama

Jak informuje asp. Mirosław Gomółka z KP PSP w Ząbkowicach Śląskich, w sobotę, 17 kwietnia około godz. 5.20 do straży pożarnej w Ząbkowicach Śląskich wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, że w Bardzie, na ul. Głównej doszło do pożaru w 3-piętrowej kamienicy. Zgłaszający pożar zawiadomili, że dym wydostaje się spod dachu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, strażacy zastali bardzo silnie rozwinięty pożar poddasza w wielorodzinnej kamienicy, która znajdowała się w zabudowie szeregowej, składającej się z sześciu budynków. W pierwszej kolejności strażacy skupili się na sprawdzeniu kondygnacji objętej pożarem, ponieważ istniało podejrzenie, że pozostał tam jeden z mieszkańców. Po przeszukaniu pomieszczeń i upewnieniu się, że nikogo tam nie ma, rozpoczęły się działania gaśnicze. Łącznie podano cztery prądy wody, w tym dwa przy wykorzystaniu samochodu drabiny z JRG Kłodzko i podnośnika hydraulicznego. Łącznie przy pożarze pracowało 11 zastępów straży, w tym grupę operacyjną komendanta powiatowego PSP w Ząbkowicach Śląskich, składającą się z oficera operacyjnego oraz dowódcy JRG. Na miejscu było 5 zastępów JRG Ząbkowice Śląskie, 1 zastęp KP PSP Ząbkowice Śląskie, 2 zastępy JRG Kłodzko, 1 zastęp OSP Bardo, OSP Brzeźnica, OSP Przyłęk oraz postawiona w stan gotowości została jednostka OSP Braszowice.  

Na tą chwilę czynności gaśnicze zostały zakończone, wszystkie elementy konstrukcyjne, które zagrażały przechodniom, zostały usunięte. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał zakaz użytkowania budynku, a więc mieszkańcy nie mogli do niego powrócić. Mieszkańcy znaleźli schronienie w lokalach tymczasowych zapewnionych przez samorząd gminy Bardo. Warto podkreślić, że wszyscy lokatorzy opuścili budynek jeszcze przed przybyciem straży pożarnej. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Udało się zatrzymać rozprzestrzenianie pożaru, dzięki czemu nie przeniósł się na przyległe budynki. 

 

Stracili dom

Całkowitemu spaleniu uległa kondygnacja poddasza częściowo zaadaptowanego na pomieszczenia mieszkalne, oraz strych i poszycie dachowe. Oprócz tego zalane zostały pomieszczenia znajdujące się poniżej. Urząd miejski w Bardzie zorganizował zbiórkę dla pogorzelców. Dach nad głową straciło 15 osób. Część z nich znalazła już schronienie u rodzin, a pozostali zostali zakwaterowani tymczasowo w Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie. 

- W obliczu wielkiego nieszczęścia, jakie dotknęło rodziny, zwracamy się z prośbą o pomoc materialną dla pogorzelców, którzy w wyniku pożaru stracili cały swój majątek. Potrzebne będą podstawowe środki higieny osobistej. Prosimy o ich dostarczanie do Centrum Kultury i Biblioteki w Bardzie. Informacje można uzyskać pod numerem tel. kom. 693 345 734 - poinformowały władze gminy Bardo. Pilnie potrzeba: 

- Ubrania: chłopiec rozmiar 180 cm M,L i chłopiec rozmiar 150 cm 

- Artykuły szkolne 

- Bielizna osobista męska i damska - rozmiar M, L, XL

- Środki czystości można dostarczać przez cały dzień 

Po oszacowaniu strat, zostanie uruchomiona zbiórka, o której poinformuje urząd miejski w Bardzie. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy