Kamieniec Ząbkowicki uzyskał prawa miejskie. Cieszy się Pan z takiego początku roku?
Oczywiście. Jest to bardzo ważne wydarzenie w historii Gminy Kamieniec Ząbkowicki I. Uzyskanie praw miejskich dla Kamieńca będzie nową kartą w rozwoju tej miejscowości. Uzyskując taki tytuł jesteśmy mocniejsi, a co za tym idzie otwierają się nowe możliwości rozwoju dla naszej miejscowości i dla całej gminy.
Jak długo walczył pan o to, aby gmina Kamieniec Ząbkowicki stała się gminą miejsko-wiejską?
Uzyskanie praw miejskich było zapisane w strategii rozwoju gminy, która została uchwalona już w 2012 roku. Były przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami i również wszelkie niezbędne dokumenty. Niemniej jednak w kadencji 2014-2018 opozycyjna większość radnych torpedowała podjęcie ostatecznej uchwały dotyczącej praw miejskich 11 razy głosując przeciwko. Dopiero w kolejnej kadencji 2018-2023 większość tamtych radnych straciła swoje mandaty a nowa rada w dalszym ciągu oczekiwała kontynuacji tego przedsięwzięcia. Przeprowadziliśmy zatem ponowne konsultacje mieszkańcy ponownie opowiedzieli się za tym aby uzyskać takie prawa, przygotowane zostały również wszystkie dokumenty i w roku 2020 na początku został złożony wniosek do Rady Ministrów o nadanie takich praw. Ostatecznie zakończyło się to uzyskaniem praw miejskich dla Kamieńca z dniem 1 stycznia 2021 roku na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 31 lipca 2020 roku.
Jakie zmiany czekają mieszkańców związku uzyskaniem praw miejskich?
Na pewno uzyskanie praw miejskich nie pociąga za sobą z dnia na dzień zmian. Wszystko zawsze musi być ukształtowane w czasie otwierają się nowe możliwości inwestycyjne dla gminy Kamieniec Ząbkowicki nowe perspektywy rozwoju. Gmina Kamieniec Ząbkowicki i mieszkańcy gminy uzyskając takie prawa nic nie tracą, a każdy z nas może tylko i wyłącznie zyskać. Dlatego też na pewno tak jak powiedziałem wcześniej jako gmina jesteśmy mocniejsi. Nasza pozycja jest niezagrożona a z czasem rozpoczynamy kolejne działania związane chociażby z ubieganiem się on wprowadzenie do planów rządowych obwodnicy dla Kamieńca Ząbkowickiego wzdłuż drogi wojewódzkiej, kontynuacje i przyspieszenie prac nad budową zbiornika retencyjnego Kamieniec, rozbudowa węzła kolejowego i jego przebudowa w ramach centralnego portu komunikacyjnego otwarcie nowych terenów na działalność inwestycyjną a także pozyskiwanie środków finansowych przewidzianych Dla małych miast o które wcześniej gmina będąc tylko wiejską nie mogło zabiegać.
Jakie według pana są plusy uzyskania przez Kamieniec praw miejskich nowe inwestycje, większy rozwój?
Tak jak powiedziałem wcześniej jesteśmy trzecią co do wielkości gminą w powiecie ząbkowickim, a mieliśmy tylko status wiejski. Teraz to się zmienił. Warto przypomnieć, że Bardo i Złoty Stok są gminami prawie o połowę mniejszymi od gminy Kamieniec Ząbkowicki, a posiadały takie prawa już dużo wcześniej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.