reklama
reklama

ZUS umarza składki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ZUS

ZUS umarza składki - Zdjęcie główne

ZUS | foto ZUS

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił możliwość umorzenia składek dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi we wrześniu 2024 roku. Jednak umorzenie składek może wpłynąć na przyszłą emeryturę
reklama

Od 6 stycznia 2025 roku poszkodowani płatnicy składek będą mogli składać wnioski o zwolnienie z należności za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 roku.

Kto może skorzystać z ulgi

Pomoc adresowana jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, działalność pożytku publicznego lub rolniczą na terenach objętych klęską żywiołową. Warunkiem kluczowym jest spadek przychodów o co najmniej 40% w porównaniu do analogicznego miesiąca w 2023 roku (wrzesień lub październik) lub – dla tych, którzy rozpoczęli działalność w 2024 roku – porównanie września 2024 roku z sierpniem 2024 roku.  

Jakie składki podlegają umorzeniu?

Umorzenie obejmuje należności z tytułu ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, Funduszu Pracy, Funduszu Solidarnościowego, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Funduszu Emerytur Pomostowych. Ulga dotyczy składek za wskazane miesiące kalendarzowe, które przypadają na okres od sierpnia do grudnia 2024 roku.

reklama

  Kto może złożyć wniosek

Wniosek mogą składać nie tylko przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie opłacili składek za wskazany okres, ale również ci, którzy dokonali już płatności. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy mają ustalone nowe terminy płatności (do 15 września 2025 r.) lub umowy z ZUS dotyczące rozłożenia płatności na raty.

Warto wiedzieć

ZUS zwraca uwagę, że umorzenie składek może wpłynąć na prawa do przyszłych świadczeń, takich jak emerytura, oraz na ich wysokość. Warto więc dokładnie przeanalizować swoją sytuację przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku.  

Wsparcie dla odbudowy

Działania ZUS to część szerszego programu wsparcia skierowanego do poszkodowanych przez powódź. Umorzenie składek ma na celu odciążenie finansowe przedsiębiorców i umożliwienie im szybszego powrotu do normalnej działalności.

reklama

Czy to wystarczy?

Przypomnijmy, że na początku listopada w Kłodzku, podczas  spotkania przedsiębiorców z ministrem rozwoju i technologii Krzysztofem Paszykiem, przedsiębiorcy mówili o braku realnego wsparcia ze strony rządu. Zaapelowali o wprowadzenie rozwiązań na miarę tarczy COVID-owej. Wśród postulatów znalazły się umorzenie podatków od nieruchomości, obniżenie rachunków za prąd, zawieszenie rat kredytów, umorzenie składek ZUS oraz rozszerzenie specustawy na przedsiębiorstwa poszkodowane pośrednio.

- Jak do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej pomocy, opieka społeczna zajmuje się mieszkaniami, nie lokalami użytkowymi. Nie mogę otrzymać zniżki na prąd, bo nie mam zaświadczenia z opieki społecznej. Nie prowadziłem tam działalności gospodarczej, tylko wynajmowałem, jako prywatna osoba i tak naprawdę my, jak do tej pory zostaliśmy pominięci całkowicie – mówił poszkodowany podczas listopadowego spotkania.

reklama

Nie da się oprzeć wrażeniu, że potrzeby przedsiębiorców nadal są znacznie większe niż możliwości otrzymania realnej pomocy

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama