reklama

Złoty Stok. Szymek i guz, którego żaden chirurg nie wytnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Złoty Stok. Szymek i guz, którego żaden chirurg nie wytnie - Zdjęcie główne

Szymon w szpitalu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziesięciolatek żyje z guzem mózgu. Co prawda lekarze część mu wycięli, ale guz wciąż czai się na pniu mózgu. Rodzina zbiera pieniądze w ramach 1,5%. Każdy, kto opłaca podatki, może więc pomóc Szymkowi.
reklama

Szymon Myszogląd ze Złotego Stoku urodził się w lipca 2014 r. Nic nie zwiastowało, że będzie walczył z gwiaździakiem, jak określa się ten nowotwór.

To wyszło w marcu 2022 roku, gdy Szymek miał niecałe osiem lat - mówi Aleksandra Jóźwiak-Myszogląd, mama chłopca. - Guz objawił się od strony neurologicznej w ostatnim stadium - dodaje.

 

Objaw: zapalenie oskrzeli

Jak w ogóle wyszło, że Szymon ma guza?

Często chorował na zapalenie oskrzeli i okazało się, że to objawy guza - mówi pani Aleksandra. - Objawy neurologiczne miał dopiero pięć dni prze operacją. To były bardzo silne zaburzenia równowagi, opadająca powieka, lewostronny paraliż ciała. To już był tak duży guz, że torbiel uciskała wszystkie nerwy w mózgu. Bo sam guz nie jest taki groźny, tylko on wypuszcza płyn i tworzy się torbiel, która uciska części mózgu - dodaje.

Chłopiec został zdiagnozowany w szpitalu w Ząbkowicach Śląskich.

W tym samym dniu trafił do Katowic, to był 18 marca. Pojechaliśmy tam na oddział neurochirurgiczny dla dzieci, a 22 marca już miał operację - wspomina mama Szymka. - Paraliż ustąpił, ale nie do końca. Syn po operacji miał prawostronny paraliż twarzy i niedowład prawej połowy ciała, jakby paraliż przerzucił się na druga stronę - dodaje.

 

Trzy dni w śpiączce

Po operacji chłopiec był w śpiączce farmakologicznej przez trzy dni, z wspomaganiem oddychania, bo lekarze obawiali się o to, że nie będzie miał odruchu oddychania. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze.

W kwietniu mieliśmy rezonans kontrolny, okazało się, że guz nam urósł i dostaliśmy chemioterapię intensywną od maja, a potem chemioterapię podtrzymującą, która trwała do maja 2023 roku - opowiada pani Aleksandra. - Do tego kilka transfuzji, bo dzieci przy chemii mają spadek hemoglobiny i płytek - dodaje.

Teraz Szymek jest bez leków.

Zakończyliśmy chemioterapię, ale oczywiście jeździmy na kontrolne rezonanse co trzy miesiące w Katowicach, jesteśmy tam pod opieką poradni neurologicznej i onkologicznej - mówi mama chłopca. - Szymek jest po częściowe resekcji guza, bo guz jest nie do usunięcia w całości, ponieważ jest na pniu mózgu. Syn jest stabilny i dopóki guz się nie uaktywni, nie będzie leczenia - dodaje.

Szymon chodzi teraz do drugiej klasy, choć powinien do trzeciej.

Pierwszą klasę powtarzał, bo przez chorobę nie chodził do szkoły - tłumaczy pani Aleksandra. - Jest teraz na trybie indywidualnym i uczy się w domu, ponieważ ma bardzo słabą odporność. Może od września uda się wrócić do szkoły - dodaje.

Mama Szymka musiała zwolnić się z pracy, jest na świadczeniu pielęgnacyjnym. Chłopiec prawie nie wychodzi z domu.

 

Chce zostać stróżem prawa

Szymek w tym momencie ma ograniczoną aktywność, nie może żadnego sportu uprawiać, gra tylko ze starszym bratem w piłkę, do klubu, gdzie są inne dzieci, się nie może zapisać - mówi pani Aleksandra.

Chłopiec najczęściej bawi się klockami Playmobil, ale też bawi się w policjantów. Chce w przyszłości zostać policjantem.

Nawet psa nazwał Alex, jak w serialu „Komisarz Alex”, choć to mały kundelek - śmieje się jego mama. - Psa w ogóle nie planowaliśmy, ale dostał go dzięki rehabilitantowi, to miała być motywacja, żeby wychodził na dwór, bo dużo przybrał w czasie chemii - dodaje.

 

Jak pomóc Szymkowi?
Wystarczy przekazać mu swój 1,5% podatku:
Fundacja Iskierka - KRS 0000248546
Cel szczegółowy: Szymon Myszogląd
Nr subkonta: 75 1050 0099 6781 1000 1000 1178

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama