reklama
reklama

Ziemia jako zasób czy żywy organizm? Dziś 22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi i Dzień Ziemi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ziemia jako zasób czy żywy organizm? Dziś 22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi i Dzień Ziemi - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDwa święta: Niby podobne, a jednak różne. Pierwsze skupia się na działaniach: sprzątaniu, sadzeniu drzew, edukacji. Drugie – na refleksji: jak traktujemy planetę i czy widzimy w niej coś więcej niż zasób? Ta różnica nabiera znaczenia zwłaszcza tutaj – na ziemi kłodzkiej i ząbkowickiej, gdzie kontakt z naturą jest nie tyle przywilejem, co codziennością. Ale czy rzeczywiście jesteśmy z tą naturą w relacji?
reklama

Sprzątanie raz w roku to za mało

W ostatnich latach w regionie widać wyraźne zmiany. Wysychające potoki w gminie Nowa Ruda, lokalne podtopienia w Kotlinie Kłodzkiej, erozja gleb na stokach Wzgórz Włodzickich – to już nie odległe zagrożenia, lecz realne problemy. Jednocześnie, co roku 22 kwietnia organizowane są akcje: uczniowie wychodzą zbierać śmieci, lokalne stowarzyszenia organizują warsztaty, a do tego sadzone są drzewa.

To ważne. Ale coraz częściej słychać głosy, że potrzebujemy nie tylko działań, ale zmiany podejścia – bardziej systemowego i długofalowego.

reklama

Edukacja ekologiczna w szkołach to jedno, ale równie ważne jest to, co dzieje się na poziomie planowania przestrzennego i gospodarki wodnej. Jeśli nie zatrzymamy wody w terenie i nie przestaniemy betonować każdej wolnej przestrzeni, nie pomogą nawet najlepiej zaplanowane akcje.

Ziemia jako partner, nie tylko tło

Właśnie z takim podejściem rezonuje idea Dnia Matki Ziemi – mniej znana, ale coraz częściej przywoływana przez środowiska naukowe i organizacje międzynarodowe. ONZ ustanowiło to święto w 2009 roku z inicjatywy Boliwii, która w swoim prawodawstwie uznała Ziemię za byt posiadający prawa. Ta filozofia – bliska rdzennym kulturom – trafia dziś także do Europy Środkowej.

reklama

Czy my – jako mieszkańcy powiatów kłodzkiego i ząbkowickiego – jesteśmy gotowi na taką zmianę perspektywy? Czy potrafimy spojrzeć na ziemię nie jako coś, co „posprzątamy”, ale jako kogoś, z kim jesteśmy w relacji?

Lokalna zmiana zaczyna się od decyzji

W regionie są już pierwsze jaskółki zmiany: działania edukacyjne szkół w Nowej Rudzie i Bardzie, oddolne inicjatywy sadzenia drzew, projekty retencji wody w Słupcu czy Woliborzu. Ale to wciąż zbyt mało, by mówić o przełomie.

Może więc 22 kwietnia to dobry moment, by zadać sobie nie tyle pytanie: "Co zrobię dziś?", ale raczej: "Jak chcę żyć z tą ziemią przez następne 20 lat?"

reklama

reklama
Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo