reklama

Ząbkowice Śl./Warszawa. Orzeszek z dyplomem Collegium Humanum

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: FB Marcin Orzeszek

Ząbkowice Śl./Warszawa. Orzeszek z dyplomem Collegium Humanum - Zdjęcie główne

foto FB Marcin Orzeszek

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Paweł Cz., rektor Collegium Humanum w Warszawie tymczasowo aresztowany. Prokurator zarzuca mu kierowanie grupą przestępczą i handel dyplomami na masową skalę. Chodzi m.in. o dyplomy MBA, które uprawniają do zasiadania w lukratywnych radach nadzorczych spółek skarbu państwa. Takimi dyplomami chwaliło się w ostatnich latach wielu polityków i samorządowców, także tych naszych...
reklama

Przez ostatni tydzień, po aresztowaniu rektora Cz. wypłynęło wiele nazwiska osób, które uzyskały dyplom MBA na prywatnej uczelni Collegium Humanum. Śledczy podejrzewają, że dochodziło na tej uczelni do handlu dyplomami, które otwierały drogę do rad nadzorczych państwowych spółek. Uczelnia miała w ofercie błyskawiczne kursy, dzięki którym można było zdobyć taki dyplom. Wiarygodność dokumentów wydawanych przez Collegium Humanum miały gwarantować m.in. zagraniczne uczelnie, jednak okazało się, że nie miały one uprawnień do prowadzenia studiów MBA. Wśród absolwentów Collegium Humanum z dyplomami MBA (Master of Business Administration) i DBA (Doctor of Business Administration) są politycy, prezesi i członkowie zarządów spółek skarbu państwa, oficerowie służb specjalnych i dowódcy wojskowi, a także parlamentarzyści i samorządowcy. Większość z nich sam chwaliła się uzyskaniem dyplomu Collegium Humanum w mediach społecznościowych. Niektórzy zamieszczali nawet zdjęcia z rektorem, który tydzień temu został aresztowany. 

Sprawę budzącej kontrowersje uczelni w kilkunastu artykułach opisał "Newsweek". Według tygodnika dyplom MBA uzyskali tam między innymi: Antoni Duda, stryj prezydenta, członek rady nadzorczej PKP Cargo; Bartłomiej Obajtek, brat Daniela Obajtka, były dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku; Zofia Paryła, była prezes Lotosu; Waldemar Kraska, były wiceminister zdrowia w rządzie PiS. Ale wśród posiadaczy dyplomów z Collegium Humanum znajdziemy nie tylko osoby związane z Prawem i Sprawiedliwością, ale także te z drugiej stroną sceny politycznej: wiceminister rodziny Aleksandrę Gajewską czy posła Konfederacji Krzysztofa Bosaka, a także prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka... Są tam także nasi samorządowcy. W ciągu zaledwie pół godziny wyszukaliśmy w mediach społecznościowych kilka nazwisk, a to zapewne wierzchołek góry lodowej ulepionej z dyplomów MBA.

Co dalej z tymi dyplomami? 

- Jeżeli potwierdzą się zarzuty o przestępczej działalności w Collegium Humanum, to trzeba będzie występować o ewentualne unieważnienie dyplomów na drodze sądowej - zapowiedział minister nauki Dariusz Wieczorek. Podkreślił, że wszystko, co obywatel otrzymuje od instytucji, która łamie prawo, a więc działa nielegalnie, musi być unieważnione. Wieczorek w rozmowie z PAP przyznał, że nie ma procedur postępowania w takich przypadkach, gdyż do tej pory nie było takich przypadków. 

- Informacje, które przekazuje prokuratura, wprost mówią o zorganizowanej grupie przestępczej. Zobaczymy, czy to będzie potwierdzone w sądzie. Jeśli tak, to niewątpliwie kolejnym etapem będzie występowanie o unieważnienie tych dyplomów, które były uzyskane w ramach ewentualnie działalności przestępczej - stwierdził szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Nasi też mają dyplomy MBA
Absolwentami podyplomowych studiów na Collegium Humanum są i nasi samorządowcy i politycy. Takie dyplomy mają między innymi wojewoda Maciej Awiżeń i senator Aleksander Szwed.
- Studia podyplomowe Doctor of Business Administration (DBA), organizowane przez Collegium Humanum w partnerstwie z Apsley Business School w Londynie, to najbardziej rozpoznawalne i prestiżowe w Polsce kwalifikacje menedżerskie – ocenił senator. I miał racje, obecnie jest o nich tak głośno, że są na pewno najbardziej rozpoznawalnymi podyplomówkami w Polsce. 
Tomasz Pełyński, prezes ZAMG-u w Kłodzku dostał dyplom MBA w marcu 2021. W ciągu pół godziny znaleźliśmy (w mediach społecznościowych) jeszcze dwóch innych absolwentów. To Marcin Orzeszek, burmistrz Ząbkowic Śląskich i Michał Cisakowski, członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego. Ale zapewne jest ich dużo więcej. 

 

Działa od 2018 roku
Collegium Humanum powstało w 2018 roku w Warszawie. Prywatna uczelnia miała w ofercie błyskawiczne kursy, dzięki którym można było zdobyć dyplom MBA. Takie dyplomy ułatwiają m.in. ścieżkę dojścia do zasiadania w radach nadzorczych spółek skarbu państwa. Wiarygodność dokumentów wydawanych przez Collegium Humanum miały zapewniać m.in. zagraniczne uczelnie, jednak okazało się, że nie miały one uprawnień do prowadzenia studiów MBA.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama