reklama

Ząbkowice Śląskie. Ruska agitacja czy wystawa o prawach człowieka?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wystawa „Pushback jest nielegalny. Pomaganie jest legalne” Janiny Ochojskiej wzbudza skrajne emocje. Gdy nasz fotoreporter robił zdjęcia fotografiom ustawionym na Rynku, został zwyzywany.
reklama

Ekspozycja dotyczy granicy polsko-białoruskiej, a konkretniej kryzysu humanitarnego, który tam trwa od sierpnia 2021 r. Zorganizowała ją europosłanka Janina Ochojska. W komunikacie zapowiadającym wystawę czytamy, że skupia ona uwagę na kwestiach łamania międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym Konwencji Genewskiej poprzez stosowanie regularnych pushbacków i odmawianie migrantom możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową, a także zastraszanie tych, którzy ratują życie na granicy. W konsekwencji migranci doświadczają ogromnego cierpienia, głodu i obrażeń, które często kończą się śmiercią.

Wystawę pomógł zorganizować ząbkowicki magistrat. Tymczasem były burmistrz Ząbkowic Śląskich, Krzysztof Kotowicz grzmi, że to ruska agitacja, a nie wystawa.

Szkalowanie polskich żołnierzy, polskich strażników granicznych, polskich policjantów i polskich władz  jest agitacją na rzecz Rosji. To równocześnie skrajna niewdzięczność wobec obrońców naszej granicy państwowej - uważa Kotowicz. - Wmawianie odbiorcom, że przedstawiciele polskiego państwa działają niehumanitarnie i nielegalnie jest agitacją przeciw Polsce. To jednocześnie służalczość wobec obcego mocarstwa - dodaje.

Kotowicz zauważa, że jego zdaniem na polską granicę nacierali masowo i nadal usiłują ją forsować migranci wabieni czy werbowani z przeróżnych zakątków świata (głównie Afryki) na zlecenie służb rosyjskich kierujących w dużym stopniu tym, co dzieje się na Białorusi.

***
Pushback to „odpychanie” - ten termin odnosi się do „zestawu środków państwowych, za pomocą których uchodźcy i migranci są zmuszani do powrotu przez granicę - zazwyczaj natychmiast po jej przekroczeniu - bez względu na ich indywidualne okoliczności i bez możliwości ubiegania się o azyl”.

***
Janina Ochojska to działaczka humanitarna, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, astronom, działaczka opozycji demokratycznej w PRL, posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Gdy miała sześć miesięcy, zachorowała na polio i od tamtej pory wskutek doznanego porażenia pozostaje niepełnosprawna fizycznie. Otrzymała m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski nadany za wybitne zasługi w działalności na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, Krzyż Kawalerski Orderu Legii Honorowej (Francja) i  Order Uśmiechu. Zdobyła m.in. tytuł „Kobieta Europy” przyznany przez Wspólnotę Europejską w Brukseli, Medal św. Jerzego przyznany przez „Tygodnik Powszechny i tytuł honorowego obywatela miasta stołecznego Warszawy. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama