reklama

Ząbkowice Śląskie. Przed nami trzecia edycja warsztatów samoobrony dla kobiet

Opublikowano:
Autor:

Ząbkowice Śląskie. Przed nami trzecia edycja warsztatów samoobrony dla kobiet - Zdjęcie główne

Warsztaty już w ten weekend

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zajęcia prowadzone będą przez warszawskich instruktorów zrzeszonych w najlepszej w Polsce Federacji Sztuk Walki. Są one przeznaczone dla kobiet, które chcą nauczyć się dbania o swoje bezpieczeństwo.
reklama

Instruktorzy szkolić będą w oparciu o zasady obronnego systemu walki Systema, stosowanego w służbach specjalnych i wojsku. Systema opiera się na wiedzy o ludzkim organizmie i psychice oraz na oddziaływaniu na nie czynników zewnętrznych i wewnętrznych, i nie wymaga użycia dużej siły mięśniowej.

 

Świadome oddychanie

Nowością trzeciej edycji warsztatów będą zajęcia z jogi. Kobiety nauczą się świadomego oddychania,  jako jednej z technik redukcji stresu. Zajęcia poprowadzi doświadczony nauczyciel jogi, Piotr Bryja.

- Joga znakomicie wpisuje się w naszą inicjatywę. Podczas zajęć będziemy się uczyć świadomego oddychania.  W Systemie - obronnej sztuce walki, która w znacznej mierze opiera się na Aikido, oddech ma ogromne znaczenie - mówi organizatorka, Ola Sypiańska z Fundacji Vi.

Jakie korzyści mogą mieć kobiety z nauki samoobrony?

- To działa jak „sprzężenie zwrotne”. Kobiety, które mają niskie poczucie własnej wartości, z wyglądu stanowią potencjalną ofiarę dla przestępców „seksualnych” czy złodziei. Jest to jeden z elementów tzw. potencjału wiktymologicznego czyli podatności na stanie się ofiarą przestępstwa. Umiejętność zadbania o swoje bezpieczeństwo fizyczne, podnosi poczucie pewności siebie, poczucie własnej wartości, a poprzez to - faktycznie zwiększa fizyczne bezpieczeństwo i zmniejsza podatność na stanie się ofiarą przestępstwa. Kobiety powinny nauczyć się, jak obronić się przed fizycznym atakiem. Na warsztatach dużo rozmawiamy też o tym, jak unikać sytuacji zagrożenia, jak nie znaleźć się w miejscu i w sytuacji potencjalnie niebezpiecznych, a jeżeli już do tego dojdzie -jak obronić się przed atakiem - i tego właśnie uczą nasi instruktorzy podczas warsztatów - tłumaczy Sypiańska.

 

Nie tylko dla kobiet

Trzecia edycja warsztatów samoobrony dla kobiet, to jednocześnie wstęp do kolejnego projektu.

- To będzie cykl spotkań dedykowany nie tylko kobietom, zmierzający do podniesienia poczucia własnej wartości i umiejętności stawiania granic. Wszystko to ma służyć pokazaniu ludziom, jak żyć lepiej,  szczęśliwiej. Planuję cykl spotkań dla młodzieży, chcę również popracować z mężczyznami. Kwestia mężczyzn jest najtrudniejsza. Kobiety mają kręgi kobiet, spotkania, warsztaty, a dla mężczyzn takich inicjatyw w zasadzie nie ma. Na pewno nie będzie łatwo przyciągnąć mężczyzn na takie spotkanie. Rola mężczyzn jest niezauważana, a to nie jest tak, że oni nie są wrażliwi - podkreśla organizatorka.

Cykl spotkań ma ruszyć na początku nowego roku. Dla osób uczestniczących będą one darmowe.

- To będą zajęcia dla osób w kryzysie psychicznym: osobno dla kobiet, dla mężczyzn i dla młodzieży oraz dla rodziców/opiekunów - mówi Ola Sypiańska z Vi.

Skąd wzięła się nazwa fundacji?

- „Vi” to określenie pochodzące z łaciny i oznacza „siłę”. Moją misją jest dzielenie się zdobytą wiedzą i doświadczeniem życiowym po to, aby dać ludziom siłę i odwagę do lepszego, szczęśliwego życia - tłumaczy Sypiańska.

***

III Warsztaty Samoobrony dla Kobiet - program

* sobota, 2 grudnia
15.00-18.00 - warsztaty samoobrony
18.00-19.00 - joga

* niedziela, 3 grudnia
15.00-18.00 - warsztaty samoobrony

Miejsce: Centrum Organizacji Pozarządowych, pl. Curie-Skłodowskiej 1, Ząbkowice Śląskie (dawne gimnazjum, obok straży pożarnej)

***

Aleksandra Sypiańska to z wykształcenia prawnik, po szkoleniu z psychologii sądowej i śledczej, a także szeregu szkoleń szczegółowych min. w zakresie psychologii, kryminalistyki i neurobiologii. Kończy psychotraumatologię (to dziedzina psychologii, która skupia się na niwelowaniu skutków, jakie wywierają na ludzką psychikę traumatyczne wydarzenia). A zajmuje się… arteterapią: ceramiką, pracując z dziećmi, seniorami, osobami z niepełnosprawnościami.

***

Warsztaty samoobrony kosztują 120 zł za dwa dni. Ale dla uczestniczek poprzednich edycji cena to 70 zł.
- Kobiety, które czują potrzebę uczestnictwa w warsztatach, a nie mogą sobie na to pozwolić, proszę o kontakt ze mną, w trudnych przypadkach warsztaty sfinansuje Fundacja Vi - zachęca Ola Sypiańska.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama