reklama

Ząbkowice Śląskie. Pierwsze ofiary Polskiego (nie)Ładu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Ząbkowice Śląskie. Pierwsze ofiary Polskiego (nie)Ładu - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ząbkowice Śląskie: Właściciele małych firm w obawie przed bankructwem zamykają lub zawieszają swoje działalności.
reklama

Ząbkowice Śląskie. W całym kraju część małych przedsiębiorców zamienia swoje salony i biura na domowe biznesy prowadzone w szarej strefie, inni żegnają się z własną działalnością, wyprzedają majątek i zwalniają personel. - Nie mam wyjścia, przy tych kosztach nie zarobię na siebie - powiedziała nam fryzjerka z powiatu ząbkowickiego, która właśnie zawiesiła działalność i chce dalej działać na czarno, dojeżdżając do klientów.

25 działalności

- 15 firm zostało zamkniętych od 30 grudnia - mówi nam Matylda Ciepierska, inspektor ds. inicjatyw gospodarczych i aktywizacji gospodarczej w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich. Do tego dochodzi 10 firm, które zawiesiły działalność. I to tylko w gminie Ząbkowice Śląskie.

Konrad Krzyżan prowadzi biuro rachunkowe. Spytaliśmy go, czy ktoś z jego klientów teraz zamknął lub zawiesił działalność. 

Na razie tylko jedno zawieszenie jest. Osoba, która osiągała bardzo mały dochód, robiła rękodzieło i odzyskiwała część zapłaconej składki zdrowotnej z firmy z podatku od umowy o pracę. Realne obciążenie składką miała około 53 zł, teraz by miała ponad 270 zł, więc zrezygnowała i zawiesiła firmę. Efekt jest taki, że nie będzie jej rękodzieła i wpływów do budżetu.

Właściciel innego biura rachunkowego, Mateusz Oracz, obsługuje kilkaset podmiotów z całej Polski. W jego przypadku sporo osób zamknęło lub zawiesiło firmy.

Ale ogólnie wydaje mi się, że najgorsze przed nami. Luty, marzec, kwiecień - to będą decydujące miesiące.

Czy to przez Polski Ład?

- Temat Polskiego Ładu od dawna nam księgowym nie dawał spokoju. Ja po cichu liczyłem, że prezydent zawetuje tę ustawę. Powiem szczerze, przeczytałem Polski Ład dwa razy i niestety zdaję sobie sprawę z tego, jak wielkim jest bublem prawnym - mówi Mateusz Oracz.

Księgowi mają teraz masę roboty. - Jest to znowu okres pracy po kilkanaście godzin dziennie, webinaria, burze mózgów, szkolenia, czytanie zmian, analizy, informowanie klientów. Moim obowiązkiem jest do stosowanie do nowych warunków, raportowanie dochodów co miesiąc do ZUS, obowiązek składania i brakmożliwości klonowania stałych, zryczałtowanych deklaracji w ZUS - mówi Konrad Krzyżan.

- Spędziłem trzy ostatnie tygodnie grudnia na spotkaniach z klientami i opracowywaniu im nowego modelu prowadzenia firmy, często zmiany formy prawnej lub formy opodatkowania - opowiada Mateusz Oracz.

Czym jest ten ład?

Są oczywiście plusy nowych rozwią zań, ale... - Polski Ład to likwidacja możliwości obniżenia podatku od części zapłaconej składki zdrowotnej, czyli likwidujący swego rodzaju kwotę wolną u osób rozliczających się np. podatkiem liniowym czy ryczałtem - wyjaśnia Konrad Krzyżan.

- Polski Ład to uzależnienie wysokości składek zdrowotnych przedsiębiorców od dochodu/przychodu. Polski Ład to pakiet ustaw zwiększający obciążenia większości mikroprzedsiębiorstw, firm rodzinnych. Polski Ład to również wiele niewiadomych. Mam nadzieję, że niedługo ustawodawca naprawi możliwość uwzględniania różnic remanentowych przy wyliczeniu realnego dochodu do składki zdrowotnej.

Informacje z Polski: Zamiast Lotosu będzie Orlen?

Polski Ład to równieżproblem dla urzędników

Oni też otrzymują sprzeczne informacje, wytyczne, czekają na ostateczne wyjaśnienia i interpretacje.  - Dawna możliwość obniżania podatku o zapłacone składki zdrowotne była też swego rodzaju motywacją do płacenia ZUS w terminie. Był to mocny argument w rozmowach z klientami, którym zdarzały się opóźnienia w płatnościach, by nie popadli w większe problemy, z których ciężko się wygrzebać - tłumaczy księgowy. 

- Wiele firm z końcem roku zawiesiło swoją działalność, kolejni odczują wyższe koszty w lutym i marcu, co tylko napędzi szalejącą już inflację. Już dziś wielu moich klientów drapie się po głowie, jak zrekompensować sobie znacznie wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Niestety Polski Ład skonstruowany jest w ten sposób, by znacząco podnieść obciążenia podatkowe osobom, które zarabiają dobrze, bo miały odwagę i pomysł na otworzenie własnego biznesu. To smutne -  konkluduje Mateusz Oracz.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama