reklama

Ząbkowice Śl. Pieniądze na komunię wyparowały?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Ząbkowice Śl. Pieniądze na komunię wyparowały? - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gotówkę zbierała jedna z mam dzieci przystępujących do sakramentu. Sporo gotówki. Gdy przyszło do płacenia za poszczególne usługi, okazało się, że kasy nie ma, albo jest, a „skarbniczka” z jakiegoś nie chce jej dać.
reklama

Wrzesień 2023 r. Dzieci już od dwóch lat przygotowywały się do komunii świętej. Nadszedł czas, żeby bardziej zaangażowali się rodzice. Finansowo, wszak wszystko kosztuje. Ustalono składkę: 50 zł na miesiąc. Do komunii u św. Anny miały przystąpić cztery trzecie klasy: jedna ze Szkoły Podstawowej nr 1 i trzy ze Szkoły Podstawowej nr 3. Z rodziców każdej klasy wybrano „trójki”, w tym po jednym skarbniku. Ze skarbników z kolei wybrano jednego „głównego skarbnika”, a właściwie „skarbniczkę”. To ona trzymała pieczę nad wszystkimi pieniędzmi.

Niedziela, 19 maja, ważny dzień dla 61 dzieciaków. Ubrani w alby czekali na to, aż pierwszy raz przystąpią do komunii. Fotograf cykał zdjęcia, ksiądz-dziekan Krzysztof Herbut odprawił piękną uroczystość. Nic nie za powiadało skandalu. Dziecko skarbniczki też oczywiście brało komunię.

Przyszło do rozliczeń. Z wyliczeń wynikało, że jest nadwyżka, którą rodzice powinni dostać z powrotem. Rodzice twierdzą, że skarbniczka zaczęła ich zwodzić. A to rozliczy się wtedy, a to wtedy. Za każdym razem coś jej wypadało, z jakiegoś powodu nie przychodziła na spotkanie. I - o zgrozo - nie zapłaciła księdzu.

Jaki wstyd przed księdzem - mówi nam jedna z matek (dane do wiadomości redakcji). - Ksiądz powiedział, że najważniejsze, żeby rodzice dostali zwroty nadwyżek, a potem on - dodaje.

Po co pieniądze na komunię? Żeby opłacić księdza, organistę, dary do kościoła, świece, różańce i łańcuszki do medalików dla dzieci, fotografa, kamerzystę… Niektórzy też płacili za alby.

Uzbierała się tego spora suma. I wydaje się, że pieniądze przepadły. Skarbniczka twierdzi, że je ma i że odda je w stosownym czasie.

Trzy daty były wyznaczone na oddanie pieniędzy i do tego nie doszło - mówi inna mama (dane do wiadomości redakcji). - To są pieniądze nas wszystkich, a prośby, groźby, nic nie działa - dodaje.

Z wyliczeń rodziców wynika, że zostało 123 zł nadwyżki na jedno dziecko.

Większość dostała, część nie. A dostali po dużej awanturze z nią - mówi jeden z rodziców (dane do wiadomości redakcji).

Ona twierdzi, że my z niej bezpodstawnie złodziejkę robimy - mówi jedna z mam.

Rozmawialiśmy też z fotografem. Przed komunią dostał on zaliczkę: połowę kwoty, którą rodzice powinni mu zapłacić.

Ta pani wpłacała mi ją transzami, ratami - mówi nam fotograf, który na opłacenie drugiej części jest umówiony na koniec tygodnia.

Skontaktowaliśmy się ze skarbniczką. Zapytaliśmy, czy to prawda, że nie uregulowała części rachunków związanych z komunią.

Nie prawda - odpowiedziała.

A za chwilę dodała:

Wszystko będzie uregulowane.

A więc jest uregulowane, czy będzie?

Został zrobiony przelew do jednej z mam, ona ma rozliczyć się z fotografem i księdzem - mówi nam skarbniczka.

Dlaczego wcześniej nie zapłaciła rachunków?

Leżałam w szpitalu - odpowiada. - Cały czas kontaktowałam się z rodzicami, nie ukrywałam się - dodaje.

Czyli te pieniądze są, nie wydała ich na coś?

Oczywiście, że nie - odpowiada kobieta.

 

[AKTUALIZACJA]: Ten artykuł ukazał się w czwartek, 27 czerwca w „Gazecie Ząbkowickiej”. W sobotę, 29 czerwca pieniądze na fotografa się znalazły. Ksiądz pozostał nieopłacony.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama