reklama

Ząbkowice Śl. Mieszkańcy napełniają serce

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: JM

Ząbkowice Śl. Mieszkańcy napełniają serce - Zdjęcie główne

foto JM

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Serce na nakrętki stoi w naszym mieście od końca 2020 roku. I choć ogólnopolskie media wieściły koniec zbierania nakrętek, w Ząbkowicach wciąż jest to modne.
reklama

Dlaczego ludzie mieliby przestać zbierać nakrętki? Przede wszystkim dlatego, że zakrętki są teraz mocniej przytwierdzone do butelek. A to za sprawą unijnej dyrektywy SUP, zgodnie z którą od połowy 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe w całej Unii Europejskiej muszą być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju - butelki czy kartonu.

Serce wciąż się zapełnia, nie widać, żeby ludzie przestawali zbierać nakrętki, nie widać także,  żeby liczba nakrętek się zmniejszała - mówi Bożena Wójcicka, opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej  Ząbkowicach Śląskich. 

Tymczasem np. Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci poinformowała niedawno o zakończeniu zbiórki nakrętek. Jest możliwe, że te trendy ogólnopolskie do nas dotrą.

Jeśli  firmy nie będą odbierać nakrętek, a ludzie ich wrzucać i jeśli zmniejszy się na nie zapotrzebowanie, to pomyślimy, co dalej z sercem na nakrętki  - mówi Bożena Wójcicka. 

Ząbkowickie serce jest opróżniane z reguły w soboty, kiedy to osoby odbierające nakrętki mają na to czas. 

Wtedy też się najszybciej zapełnia, ludzie robią porządki, mają też więcej możliwości  odwiezienia nakrętek na miejsce zbiórki  - mówi opiekunka MRM. - Najszybciej serce zapełnia się przed świętami - dodaje. 

Dlaczego? Bo wtedy najwięcej i najgorliwiej sprzątamy. 

Ząbkowickie serce opróżniane jest średnio co 2-3 tygodnie. 

***

Po co zbiera się akurat nakrętki? 

Plastikowe nakrętki od napojów są zrobione z innego rodzaju plastiku niż butelki - jest to cenniejszy surowiec. Na dodatek nakrętki łatwiej jest zebrać, przetransportować, wyczyścić i przetworzyć. Na co? M. in. na opakowania do żywności, worki na śmieci, meble ogrodowe, długopisy, obudowy komputerów, przeróżne narzędzia, ramy okienne. To bardzo ekologiczne działanie, bowiem plastik i tworzywa sztuczne mogą rozkładać się nawet 1000 lat. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama