reklama
reklama

Wycena nieruchomości pod inwestycję ESP Młoty – poznaj zasady krok po kroku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE

Wycena nieruchomości pod inwestycję ESP Młoty – poznaj zasady krok po kroku - Zdjęcie główne

foto PGE

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPGE kontynuuje prace przygotowawcze do budowy magazynu zielonej energii, czyli elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach o mocy 1050 MW. W ostatnim czasie, przedstawiciele spółki zorganizowali kolejne spotkanie z mieszkańcami. Dwa spotkania odbyły się w miejscowości Młoty i Spalona i miały na celu poinformowanie mieszkańców o procesie wykupu terenów pod inwestycję.
reklama

Zgodnie z zapowiedziami Grupy PGE z poprzedniego spotkania z mieszkańcami, które odbyło się 18 lipca 2023 roku, spółka wyszła z inicjatywą dobrowolnego wykupu nieruchomości znajdujących się w obszarze planowanej inwestycji, przed uzyskaniem decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie ESP. Oznacza to, że Grupa PGE rozpoczyna uzgodnienie warunków odkupu z właścicielami nieruchomości przed zastosowaniem procedur przewidzianych w specustawie, która narzuci warunki wykupu nieruchomości.

Działanie Grupy PGE jest podyktowane chęcią wypracowania najkorzystniejszych rozwiązań dla obu stron i uzgodnienie dogodnych dla właścicieli warunków oraz terminów odkupu nieruchomości. Dlatego też, jako odpowiedzialny inwestor i zgodnie z deklaracjami, Grupa PGE rozpoczęła już rozmowy z właścicielami nieruchomości oraz gruntów.

reklama

Zasady przystąpienia do procesu wyceny nieruchomości

Nieruchomości znajdujące się w obszarze planowanej inwestycji będzie wyceniał niezależny rzeczoznawca majątkowy, biorąc pod uwagę charakterystyczne uwarunkowania każdej z nieruchomości oraz dopasowując właściwe podejście i metodę wyceny, uwzględniając także takie elementy jak: cel wyceny, rodzaj i położenie nieruchomości, stan nieruchomości oraz dostępne dane o cenach, itp. 

Wycenie mogą podlegać także nieruchomości, które nie są bezpośrednio objęte Projektem budowy Magazynu Zielonej Energii „Młoty”, ale są nieruchomościami np. granicznymi.

Do wyceny można zgłosić nieruchomości, których stan prawny jest jeszcze nieuregulowany. Eksperci i prawnicy przenalizują sprawę i przedstawią propozycję uregulowania stanu prawnego. 

reklama

Należy podkreślić, że przystąpienie do procesu wyceny nie jest jednoznaczne z zobowiązaniem się do sprzedaży swojej nieruchomości. Istnieje możliwość rezygnacji z dobrowolnego procesu na każdym etapie, nawet po otrzymaniu raportu z wyceny. Uczestnictwo w procesie jest bezpłatne. 

Jak będzie przebiegać proces wyceny?

Pierwszym etapem przystąpienia do udziału w dobrowolnej wycenie jest zgłoszenie nieruchomości do udziału w procesie wyceny przez osobę dysponującą nieruchomością Odpowiednie formularze są dostępne po kontakcie przez skrzynkę: ESPMloty.info@gkpge.pl. 

W następnej kolejności, po wcześniejszym ustaleniu terminu, nastąpi wizja terenowa rzeczoznawcy majątkowego na nieruchomości. W jej trakcie specjalista zapozna się szczegółowo z nieruchomością i pozostałymi zabudowaniami, jak i całym terenem, który ma podlegać wycenie, w tym będzie wykonywać zdjęcia.

reklama

Rzeczoznawcy w trakcie oględzin, powinien towarzyszyć właściciel, co w znacznym stopniu ułatwi przebieg wizji terenowej. Może ona trwać nawet kilka godzin, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Rzeczoznawca może poprosić o przedstawienie posiadanych dokumentów dotyczących nieruchomości, a także udzielanie niezbędnych informacji i umożliwienie wizji w pełnym zakresie. Dlatego też warto zawczasu przygotować wszystkie istotne dokumenty w zależności od nieruchomości, spisać chronologicznie krótką historię nieruchomości: wykonane remonty, przebudowy, poczynione nakłady, itp., czy też ułatwić dostęp do wszelkich miejsc, które mają zostać wycenione.

W zakresie wyceny nieruchomości gruntowych i gruntowych zabudowanych warto przygotować wcześniej następujące dokumenty:

  1. Numery działek lub numery ksiąg wieczystych,
  2. Decyzje podziału nieruchomości, jeśli nie były ujawniane w księgach wieczystych,
  3. Jeśli dla nieruchomości została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – kopia tej decyzji - jeśli dla nieruchomości została wydana decyzja pozwolenie na budowę (zrealizowane lub niezrealizowane) – kopia lub wgląd do tej decyzji,
  4. Elementy projektu budowlanego, zawierające opis nieruchomości, w tym rzuty kondygnacji, plan zagospodarowania terenu oraz inne dokumenty techniczne związane z budynkiem, 
  5. Inne decyzje/uzgodnienia pozyskane dla nieruchomości, np. dotyczące warunków przyłączenia do mediów lub decyzja o wydaniu pozwolenia na zjazd z drogi (jeśli nie dokonano przyłączenia, nie wybudowano zjazdu z drogi) i inne.
W zakresie wyceny nieruchomości rolnych i leśnych warto przygotować wcześniej następujące dokumenty:

  • wydane decyzje/dofinansowania/zaświadczenia itp.
  • dokumentację urządzeniowo-leśną, jeśli istnieje.
W tym wypadku, bardzo pożądana będzie obecność właściciela w celu omówienia sposobu użytkowania nieruchomości. 
Brakujące dokumenty będą mogły zostać uzupełniane w terminie uzgodnionym z rzeczoznawcą.

Za zgodną właściciela rzeczoznawca wykona fotokopie przedstawionych dokumentów. Należy zaznaczyć, że wszystkie zgromadzone dokumenty zostaną wykorzystane jedynie i tylko na potrzeby dokonania wyceny nieruchomości.

Po wizycie rzeczoznawcy przygotowuje on operat szacunkowy, czyli dokument z opinią rzeczoznawcy o wartości nieruchomości. Następnym etapem jest przedstawienie właścicielowi propozycji wykupu nieruchomości. W przypadku zgody właściciela na zaproponowaną wycenę, nastąpi finalizacja transakcji, jeżeli nie, w każdej chwili można się wycofać z procesu. Właściciel nie poniesie żadnych kosztów.

Co dalej z Projektem?

Obecnie PGE przygotowuje się do uruchomienia postępowania na Generalnego Wykonawcę Inwestycji. Zakończone zostały także 12 - miesięczne prace nad inwentaryzacją przyrodniczą. Obecnie prowadzone są prace nad opracowaniem Raportu Oddziaływania na Środowisko, który zostanie złożony do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W roku 2024 spółka będzie czekać na wydanie tzw. decyzji środowiskowej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz decyzję lokalizacyjną, którą wyda wojewoda dolnośląski. To właśnie ta decyzja będzie kluczowa dla realizacji inwestycji, dlatego też, na żądanie właściciela w umowie sprzedaży może znaleźć się klauzula, która nada jej ważność dopiero po decyzji wojewody o ostatecznej lokalizacji ESP.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama