reklama
reklama

W Stoszowicach będzie jak w Zakopanem!

Opublikowano:
Autor:

W Stoszowicach będzie jak w Zakopanem! - Zdjęcie główne

Samorządowcy "z gór" spotkali się w Karkonoszach

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Szklarskiej Porębie, w Karkonoszach, odbyło się walne zebranie członków Stowarzyszenia Gmin Górskich RP. Jedynym członkiem tego grona z powiatu ząbkowickiego jest gmina Stoszowice. O tym, co daje uczestnictwo w spotkania górskich samorządowców mówi wójt Katarzyna Ruszkowska.
reklama

Niedawno uczestniczyła Pani w spotkaniu członków Stowarzyszenia Gmin Górskich RP. O czym rozmawiali samorządowcy "z gór"?

Poruszyliśmy wiele kwestii dotyczących bezpośrednio gmin górskich, które są turystycznym zapleczem całej Polski. Przede wszystkim rozmawialiśmy o najmie krótkoterminowym, opłacie miejscowej, kwestii meldunku, temacie parków narodowych. Wszystkie te sprawy są przedmiotem procedury legislacyjnej. Rząd ma wiele pomysłów na wprowadzenie zmian, które nie są dobre dla samorządów. Chcemy mieć wpływ na kształt nowych ustaw, być partnerem w konsultacjach.

Czym w ogóle jest wspomniane stowarzyszenie? Gmina Stoszowice jest jedyną gminą z naszego powiatu w tym górskim gronie?

reklama

Do stowarzyszenia należy 20 gmin górskich z całego pasma Sudetów i Karpat. Tak, gmina Stoszowice jest obecnie jedyną w powiecie ząbkowickim. To od samorządu zależy przystąpienie do stowarzyszenia.

Życie w terenach górskich jest - jeśli nie trudniejsze - to na pewno inne, niż na terenach nizinnych, z różnych względów, czy to komunikacji, którą ogranicza teren, czy też możliwości np. rozwoju rolnictwa. Ale i góry są zapewne bardziej atrakcyjne turystycznie. Jakie obecnie są główne bolączki gmin górskich?

Gminy górskie mają dużo większe problemy infrastrukturalne czy społeczne niż inne. Rozległość gminy, trudne warunki pogodowe, brak wystarczających środków na zadania infrastrukturalne (kanalizacja, wodociągi) optymalny transport zbiorowy. Każda gmina ma swoją specyfikę i priorytety, jednakże są sprawy, które nas łączą. Ponadto brak obowiązku meldunku powoduje, że szara strefa stanowi duży procent, przez co gminy nie otrzymują właściwych środków od turysty, wobec czego do inwestycji zabezpieczających komfort użytkowników hoteli czy pensjonatów trzeba więcej dokładać. Najważniejszym problemem jest jednak depopulacja obszarów górskich

reklama

Co gminie Stoszowice daje członkostwo Stowarzyszeniu Gmin Górskich RP?

Wymiana doświadczeń z innymi samorządowcami to największa wartość i korzyść z uczestnictwa w Stowarzyszeniu. O tym nie przeczyta się w internecie, nie dowie się na różnych szkoleniach. Oczywiście gmina Stoszowice nie jest jeszcze tak wielkim ośrodkiem turystycznym, jak Kościelisko, Zakopane czy Karpacz, jednakże za kilka lat będziemy w tym właśnie miejscu, w którym są teraz te znane ośrodki turystyczne. Ważne jest więc uczenie się na doświadczeniu i błędach innych. Obecnie wszyscy przygotowujemy plany ogólne, jest to więc czas, aby skrupulatnie zająć się przestrzenią gminną z zachowaniem walorów krajobrazowych i przyrodniczych naszych gmin, tak aby lobby developerskie czy wiatrakowe nie zdominowało przestrzeni i doprowadziło do spadku wartości nieruchomości czy zrujnowało cenny krajobraz.

reklama

Jakie, konkretne korzyści można wymienić, biorąc pod uwagę np 2024 rok?

Gmina Stoszowice należy do 8 stowarzyszeń, a w ostatnim czasie wyraziła wolę przystąpienia do kolejnego. Członkostwo w każdym to wartość dodana w różnych aspektach. Z niektórych mamy korzyść finansową, z innych czerpiemy doświadczenie czy wspólną promocję. Co do Stowarzyszenia Porozumienia Gmin Górskich RP to, jak już wspomniałam, wymiana doświadczeń, wspólne wyrażanie stanowiska wraz z przekazaniem do ustawodawcy czy rządu.

Kolejne spotkanie górskich samorządowców planowane jest właśnie w Stoszowicach? Ma Pani tremę jako gospodyni tego zjazdu?

reklama

Następne spotkanie stowarzyszenia zostało zaplanowane w Górach Sowich, czyli w Stoszowicach i Pieszycach. Wspólnie z burmistrzem Dorotą Konieczną-Enozel będziemy gościć naszych przyjaciół. Nie jest to wyzwanie, ponieważ często przyjmuję delegacje z różnych stron Polski pokazując nasze dobre praktyki, doświadczenia małej, biednej, wiejskiej gminy, która efektywnie wykorzystuje środki zewnętrzne i dba o zrównoważony rozwój. Mamy wiele do pokazania. Wielką Sowę i oczywiście Perłę Gór Sowich, pomnik historii-Twierdzę Srebrną Górę. Mamy nie tylko przyrodę i krajobrazy, ale również atrakcje turystyczne. Myślę, że samorządowcy wyjadą stąd z przeświadczeniem, że jest to najpiękniejszy zakątek nie tylko w Polsce!

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo