U nas chory to tylko numerek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB Maciej Awiżeń

U nas chory to tylko numerek - Zdjęcie główne

Tak raportuje starosta kłodzki. | foto FB Maciej Awiżeń

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nasz powiat nie informuje szczegółowo o zakażeniach koronawirusem. Dlaczego?

Starosta kłodzki Maciej Awiżeń praktycznie codziennie na swoim Facebook’u podaje dane na temat nowych zakażeń SARS-CoV-2 - z jakich gmin pochodzą pacjenci, jakiej są płci, w jakim wieku, a często też - w jakich okolicznościach mogło dojść do zakażenia. Sanepidy z Dzierżoniowa czy Świdnicy też zamieszczają podobne informacje. Tymczasem w naszym powiecie nie dowiemy się niczego, poza liczbą zakażonych.

 

Nasz sanepid codziennie składa meldunki, ale ograniczają się one do podania liczby zakażonych od początku epidemii, ozdrowieńców, osób pod nadzorem epidemiologicznym i objętych kwarantanną (a od wtorku, 5 maja- również niestety liczbę zmarłych).

 

Informacje o gminach, z których pochodzili zakażeni, PSSE w Ząbkowicach Śląskich ujawniła tylko w kilku pierwszych przypadkach. Później zapadła decyzja o zaprzestaniu podawania jakichkolwiek danych na temat zakażonych.

 

- Ustaliliśmy to z sanepidem ze względu na to, że nasz powiat to mała aglomeracja, która szybko identyfikuje osoby zakażone - mówi starosta Roman Fester. - Dochodziło do hejtu. Ja osobiście miałem telefony od osób zakażonych, które były napastowane w związku z tymi informacjami.

 

Jak starosta Fester ocenia więc działanie swojego odpowiednika z Kłodzka?

 

- To jest indywidualna sprawa starosty - odpowiada. - Może w powiecie kłodzkim jest inaczej? To jest dwa razy większy powiat. Identyfikacja osoby zakażonej z Kłodzka czy Nowej Rudy będzie inaczej wyglądać niż w Bardzie czy Ciepłowodach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE