reklama
reklama

Twierdza Srebrna Góra centrum międzynarodowych warsztatów UNESCO

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościStarania o wpis Twierdzy Srebrna Góra na Listę UNESCO trwają już od ponad dwóch dekad.
reklama

W dniach 13–15 maja w Twierdzy Srebrna Góra odbywają się międzynarodowe warsztaty poświęcone zarządzaniu miejscami światowego dziedzictwa UNESCO. To ważne wydarzenie wpisuje się w trwające od lat starania o wpisanie unikalnej górskiej twierdzy na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa.

 

Oficjalnego otwarcia warsztatów dokonali przedstawiciele władz krajowych, regionalnych i lokalnych. Wśród gości znaleźli się m.in. Minister Bożena Żelazowska oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz, a także eksperci i reprezentanci partnerskich obiektów z Niemiec i Włoch. Spotkanie stało się okazją do wymiany doświadczeń w zakresie ochrony, zarządzania i promocji dziedzictwa kulturowego.

reklama

 

Współpraca ponad granicami

Kulminacyjnym momentem wydarzenia było podpisanie międzynarodowego porozumienia o współpracy pomiędzy twierdzami górskimi z Polski, Niemiec i Włoch: Twierdzą Srebrna Góra, Festung Königstein, Forte di Fenestrelle – Associazione Progetto San Carlo Onlus oraz Rocca d’Anfo. Obiekty te wspólnie przygotowują nominację seryjną zatytułowaną „Nowożytne twierdze górskie jako przykłady przekształcania masywów górskich dla potrzeb militarnych”. Współdziałanie ma na celu nie tylko opracowanie wspólnej aplikacji, ale także dalszą wymianę doświadczeń i promocję dziedzictwa militarnego Europy.

reklama

 

Twierdza bliżej UNESCO

W ubiegłym roku kandydatura Twierdzy Srebrna Góra otrzymała pozytywną opinię Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce, co pozwoliło na kontynuację procedury formalnej. Obecnie trwa opracowywanie niezbędnej dokumentacji do wpisu na Listę Informacyjną UNESCO.

 

Podczas warsztatów szczególny nacisk położono na kwestie zintegrowanego zarządzania dziedzictwem, rolę społeczności lokalnych w procesie ochrony oraz tworzenie planu zarządzania – dokumentu kluczowego dla przyszłej nominacji.

 

Długa droga do światowego dziedzictwa

reklama

Starania o wpis Twierdzy Srebrna Góra na Listę UNESCO trwają już od ponad dwóch dekad. Od momentu uznania jej w 2004 roku za Pomnik Historii, prowadzono szeroko zakrojone prace konserwatorskie, nawiązywano międzynarodowe partnerstwa i opracowywano niezbędne dokumenty. Obecnie prezentowany wniosek nominacyjny stanowi pierwszy formalny krok w stronę światowego wyróżnienia.

 

Warsztaty w Srebrnej Górze to nie tylko kolejny etap tej drogi, ale również okazja do integracji środowisk zajmujących się ochroną dziedzictwa i promocji unikalnych zabytków Dolnego Śląska na arenie międzynarodowej.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo