Stare długi

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Marcińczyk

Stare długi - Zdjęcie główne

Tu mieścił się szpital powiatowy. | foto Karolina Marcińczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ząbkowicki szpital już od niespełna 15 lat nie należy do powiatu, a jednak wciąż obciąża jego budżet.

Szpital powiatowy był prowadzony przez powiat ząbkowicki od 1999 r. i wówczas systematycznie zadłużał się. Działalność medyczna była prowadzona w 3 obiektach szpitalnych: jednym w Ziębicach i dwóch w Ząbkowicach, powiat prowadził też przychodnie, które znajdowały się w każdej gminie.

 

W 2004 r. zarząd powiatu postanowił przekształcić Powiatowy Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej poprzez likwidację lecznictwa zamkniętego i oddanie prowadzenia tej placówki firmie zewnętrznej. Wyłoniono podmiot prywatny - EMC Instytut Medyczny S.A. we Wrocławiu - który 1 kwietnia 2005 r. przejął lecznictwo szpitalne w ramach wartego 6,5 mln zł kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Spółka EMC wkrótce kupiła budynek przy ul. B. Chrobrego 5 i tam po odrestaurowaniu go przeniosła szpital (przeprowadzka kosztowała kilkanaście milionów zł, pieniądze te pochodziły z kredytów, emisji akcji i kapitału własnego szpitalnej spółki). Obiekt przy ul. 1 maja sprzedano za 2 proc. wartości Zakonowi Bonifratrów w Ząbkowicach Śląskich, którzy zobowiązali się, że będą prowadzić działalność w zakresie opieki paliatywnej.

 

Długi szpitala wynosiły ok. 40 mln zł. Przejął je powiat, którego wówczas roczny budżet wynosił nieco ponad 47 mln zł. Przeprowadzono restrukturyzację i dług zmniejszył się o ok. 10 mln zł. Zadłużenie to powiat spłacił z zaciągniętego na ten cel kredytu.

 

- Ten kredyt będziemy spłacać jeszcze kilka ładnych lat - mówi starosta Roman Fester, który jednocześnie podkreśla, że od 2015 r. powiat nie zaciągnął zobowiązań kredytowych, tym samym sukcesywnie zmniejszając dług publiczny i proporcję do dochodów. - Mamy jeszcze tylko kredyt na termomodernizację budynków szkolnych.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE