reklama

Srebrna Góra. Twierdza ma rok

Opublikowano:
Autor:

Srebrna Góra. Twierdza ma rok - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie chodzi o fortyfikację, a o 5 Drużynę Harcerską Twierdza, która działa w Srebrnej Górze. O pierwszym roku działalności Karolinie Marcińczyk opowiada Wiktoria Borowska, drużynowa 5 DH Twierdza.
reklama

Ilu harcerzy liczy 5 Drużyna Harcerska Twierdza?

Aktualnie drużyna liczy 26 harcerzy.

A ilu było w momencie zawiązania DH?

Na pierwsza zbiórkę, która odbyła się 14 kwietnia 2022 r. przyszła siódemka dzieci. Niektórym termin mógł nie pasować zważywszy na to, że rok temu w tym terminie były święta. Na kolejnej już było 14 osób.

W jakim wieku są harcerze 5 DH Twierdza?

Przedział wiekowy w drużynie to 10-16 lat

Czy można się jeszcze do Was zapisać? Jakie są warunki?

Oczywiście, że można się do nas zapisać. Wystarczy przyjść na najbliższą zbiórkę, która odbędzie się 21 kwietnia o godzinie 17.30 w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Srebrnej Górze.

Co zrobiła 5 DH przez rok działalności?

5 DH przez rok swojej działalności wiele przeżyła. Naszym pierwszym wyjazdem był Rajd Wiosenny Hufca w Borowicach, na którym zajęliśmy od razu drugie miejsce. W lipcu pojechaliśmy na obóz do przylądka Rozewie obok Władysławowa, który trwał aż 18 dni! Na obozie zajęliśmy drugie miejsce we współzawodnictwie z innymi drużynami z naszego hufca.

We wrześniu odbyła się III edycja Srebrnogórskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej "Lilijka", podczas której zaprezentowaliśmy się z drużyną śpiewając piosenkę "Powrócisz". Ku naszemu zdziwieniu zajęliśmy ponownie drugie miejsce. Jeździliśmy jeszcze na różne rajdy, biwaki, zloty, a podsumowaniem naszej działalności przez ostatni rok był urodzinowy biwak w Poznaniu.

Czy harcerstwo jest jeszcze "modne" wśród młodych ludzi?

Myślę, że tak patrząc na to, że w całej Polsce działa 100 tys. harcerzy. W zeszłym roku nasz hufiec liczył około 130 harcerzy, w tym roku ta liczba wzrosła o 100%. To pokazuje, że jest zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży, bo nasz hufiec obejmuje tak naprawdę 5 miejscowości i jest stosunkowo nieduży. Harcerzy ciągle przybywa, powstają nowe drużyny harcerskie oraz gromady zuchowe.

Czym powinien charakteryzować się dobry harcerz?

Dobry harcerz przede wszystkim powinien chcieć. Powinien chcieć się rozwijać, pomagać. Prawo i przyrzeczenie harcerskie to takie zasady, które opisują wartości, jakimi powinien kierować się każdy harcerz. Powinien być prawdomówny - tak jak mówi 2. punkt Prawa Harcerskiego "Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy".

Harcerz również powinien być przyjazny dla innych harcerzy i nie tylko. Oczywiście nie ma harcerza idealnego, każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju, ale łączy nas to, wszyscy wspólnie dążymy do harcerskich ideałów.

Jakie macie plany na najbliższy rok?

Wszystkich miejsc, w które wybierzemy się w tym roku, jeszcze nie znamy. Na pewno w maju odbędzie się kilka ważnych wydarzeń jak np. Rajd Wiosenny Hufca, który odbędzie się w Stroniu Śląskim. W maju również będzie miała miejsce IV edycja naszego Srebrnogórskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej "Lilijka", na której ponownie wystąpimy.

W lipcu jedziemy na obóz do Pobierowa. A reszta miesięcy tak naprawdę sama pokaże nam co dalej. Wiele dobrego przez ostatni rok się wydarzyło i nie możemy się doczekać co przyniesie kolejny rok.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama