reklama

Srebrna Góra. Cudowna twierdza

Opublikowano:
Autor:

Srebrna Góra. Cudowna twierdza - Zdjęcie główne

Twierdza z lotu ptaka

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Twierdza Srebrna Góra została wybrana Cudem Polski 2024 National Geographic Traveler!
reklama

O miano „nowego cudu” ubiegało się 48 niezwykłych miejsc, w tym trzy z Dolnego Śląska. W głosowaniu dotyczącym naszego regionu ostatecznie zwyciężyła Twierdza Srebrna Góra, która tym samym jest jednym z 16 Cudów Polski 2024 - mówi marszałek dolnośląski, Paweł Gancarz. - Zachęcam wszystkich do odwiedzania Twierdzy i przekonania się osobiście, dlaczego jest to obiekt unikatowy w skali całej Europy!

Twierdza Srebrna Góra została wzniesiona w latach 1765-1777 przez ponad 4 tys. robotników według projektu stworzonego przez pruskiego inżyniera Ludwika Wilhelma Reglera, zmodyfikowanego przez samego króla Fryderyka Wielkiego. Twierdza miała zabezpieczyć militarnie Śląsk zdobyty przez Prusy w 1740 r. Twierdza składa się z sześciu fortów. Lata świetności twierdzy trwały do 1800 r., kiedy to zmarł Fryderyk Wilhelm II, jeden z największych jej zwolenników. Forteca była oblężona przez wojska napoleońskie podczas wojny Prus z Francją (1806-1807). 28 czerwca 1807 r. Bawarczycy i Wirtemberczycy próbowali szturmem zdobyć Srebrną Górę. Twierdza odpowiadała ogniem; w końcu nie została zajęta, gdyż 9 lipca 1807 r. podpisano pokój w Tylży.

Twierdza srebrnogórska została uznana za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 14 kwietnia 2004 r.

Obecnie Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Rozległość całego zespołu (106 ha) i jego lokalizacja na szczytach pozwala zaliczyć srebrnogórską warownię do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu. W 2002 r. został powołany pierwszy w kraju Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze, jako kluczowy podmiot w działaniach na rzecz renowacji i zagospodarowania fortyfikacji. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama