Samorządowcy z subregionów Jeleniogórskiego i Wałbrzyskiego od lat prężnie działają na rzecz wyrównania szans i dynamizowania rozwoju południa Dolnego Śląska. Podpisana właśnie Deklaracja Sudecka 2035 jest wyrażeniem woli kontynuowania wspólnych działań.
Lokalne samorządy mają w tym celu współpracować z władzami województwa oraz Rządem RP i stworzyć program finansowy, który wspierać będzie obszary zmarginalizowane i miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze obu subregionów.
Wspólnym celem jest poprawa warunków życia dla mieszkańców, dalszy rozwój społeczno-gospodarczy subregionu wałbrzyskiego i jeleniogórskiego oraz zmniejszanie różnic pomiędzy bogatą północą regionu a mniej zamożnym południem.
Chcemy uczynić ten obszar naszego województwa atrakcyjnym i bezpiecznym miejscem do życia dla jego mieszkańców, stworzyć dogodne warunki dla osiedlania się i pracy osób, dla których wysokie walory przyrodnicze, dobry poziom usług, edukacji, opieki zdrowotnej w połączeniu z atrakcyjnymi miejscami pracy i dobrą siatką połączeń komunikacyjnych przyczynią się do decyzji o zmianie miejsca zamieszkania. Jako samorządowiec z południa Dolnego Śląska wiem, jak istotne są to kwestie – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Dzięki współpracy samorządowcy będą dążyć do poprawy w najważniejszych dziedzinach życia społeczno-gospodarczego poprzez m.in.:
- likwidację wykluczenia komunikacyjnego obszarów peryferyjnych i dokończenie budowy efektywnego systemu dróg ekspresowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych wraz z obwodnicami miast,
- dalszą rewitalizację istniejącej sieci linii kolejowych w celu uzyskania dogodnych połączeń kolejowych wszystkich miast powiatowych;
- budowę spójnego i efektywnego systemu powiatowych połączeń autobusowych oraz integrację wszystkich rodzajów środków transportu pasażerskiego;
- dalszą rewitalizację społeczną i fizyczną zdegradowanych obszarów; zrównoważony rozwój obszarów wiejskich
- tworzenie atrakcyjnych warunków do inwestowania i tworzenia nowych miejsc pracy;
- poprawę infrastruktury edukacyjnej, zapewnienia lepszych warunków kształcenia, dalszy rozwój szkolnictwa zawodowego i jego dostosowanie do oczekiwań zmieniającego się ciągle rynku pracy;
- zapewnienie pełnego bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców i dostępu do specjalistycznej opieki zdrowotnej;
- tworzenie infrastruktury sprzyjającej dalszemu rozwojowi usług turystycznych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.