reklama

Samorząd województwa organizuje konkurs na rzecz młodzieży. Przeznaczone zostanie 200 tysięcy złotych!

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdego roku biuro kontaktów społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego ogłasza konkurs na różne, ciekawe inicjatywy na rzecz młodzieży. Obecna edycja zostanie rozstrzygnięta w połowie kwietnia. Przez cały rok można składać także oferty w trybie pozakonkursowym.
reklama

Do udziału w konkursie na rzecz młodzieży zgłaszać się mogą organizacje pozarządowe. Wnioski składa się w formie papierowej lub za pośrednictwem Generatora eNGO. Wnioskujący planuje ciekawe wydarzenie, które zamierza przeprowadzić z udziałem młodzieży z Dolnego Śląska i realizuje je do końca roku. Dany projekt musi odbyć się na Dolnym Śląsku. Nie ma ograniczeń finansowych dla pojedynczego pomysłu, a to bardzo dobra wiadomość dla pomysłodawców inicjatyw.

Zależy nam na aktywizacji młodzieży, wspieraniu jej postaw obywatelskich oraz rozbudzaniu umiejętności twórczych. Jestem przekonany, że ta wiedza i doświadczenie nabyte w młodym wieku zaowocują w przyszłości. Zachęcam kolejne organizacje pozarządowe do zgłaszania się w następnych edycjach konkursu – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Wnioski do konkursu należy składać w ramach jednego z czterech zadań:

  1. Młodzież zaangażowana społecznie – promowane są działania wspierające budowanie postaw obywatelskich wśród dolnośląskiej młodzieży, organizację wolontariatu, integrację pokoleń, rozwój wspólnot, współpracę z organizacjami kombatanckimi i seniorami. Powinny być to przedsięwzięcia mające na celu zwiększenie uczestnictwa młodzieży w wyborach, wzmacniające poczucie tożsamości lokalnej i patriotyzmu. Mile widziane są działania zachęcające do udziału w wydarzeniach kulturalnych, integracji mniejszości narodowych czy organizowanie wydarzeń i przedsięwzięć sportowych.
  2. Młodzież aktywna na rynku pracy – zgłaszać mogą się organizacje z pomysłami na działania wspierające aktywizację młodzieży na rynku pracy (także tej należącej do mniejszości narodowych), rozwój przedsiębiorczości, promocję samozatrudnienia. Zadanie należy przeprowadzić w formie targów pracy, warsztatów zawodowych, szkoleń czy inicjatyw edukacyjnych z zakresu planowania kariery.
  3. Studencka aktywność młodzieży – wsparcie rozwoju środowiska akademickiego Wrocławia i Dolnego Śląska (z uwzględnieniem studentów należących do mniejszości narodowych). Promowane są działania nastawione na tworzenie i funkcjonowanie lokalnych lub regionalnych sieci i porozumień organizacji studenckich, samorządów studenckich oraz kół naukowych. Upowszechnianie wiedzy o prawach studenta.
  4. Dolnośląskie Forum Młodzieży – w tym przypadku chętny oferent jest zobowiązany do kompleksowej organizacji jednodniowego wydarzenia pn. Dolnośląskie Forum Młodzieży z uwzględnieniem elementów takich jak: prowadzenie fanpage’a na Facebooku oraz w innych mediach społecznościowych, organizacja co najmniej 3 paneli dyskusyjnych dotyczących aktualnych spraw młodzieży oraz 1 warsztatów, obsługa rejestracji uczestników, przygotowanie materiałów konferencyjnych czy umożliwienie aktywnego uczestnictwa lokalnej młodzieży.
Każdego roku na realizację zadań wyłonionych w ramach konkursu na działania na rzecz młodzieży przeznaczamy kwotę około 200 tysięcy złotych. W 2023 roku dofinansowaliśmy przeprowadzenie 10 inicjatyw. Jeszcze w kwietniu poznamy tegorocznych laureatów, którzy swoje pomysły zrealizują do końca grudnia. Warto brać udział w naszym konkursie, bo można zrobić coś naprawdę ciekawego i wartościowego dla młodzieży, rozwijając przy tym także swoje własne umiejętności organizacyjne i twórcze – mówi Aleksandra Sopuch, kierowniczka biura kontaktów społecznych UMWD.

W ramach poprzedniej edycji przeprowadzono między innymi działania:

  • Młodzi liderzy w działaniu 2023 – realizowany przez Chorągiew Dolnośląską ZHP – cykl szkoleń skierowanych do młodzieży spoza związku Lider Działań Społecznych”, „Nasze prawa i obowiązki”, „Motywowanie w działaniu”. W warsztatach uczestniczyło 200 osób. Odbył się także Rajd Wolontariuszy „Na tropie braterstwa”, w którym udział wzięło 600 uczestników.
  • Wakacje z przyrodą Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Czerwonej Wodzie – realizowane przez OSP w Czerwonej Wodzie – certyfikowany kurs pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zajęcia z poznawania lasu dla osób w wieku od 9 do 18 lat należących do drużyny.
  • Chcę-wiem-umiem – realizowane przez Fundację na rzecz wspierania innowacji społecznych IDEA LAB – warsztaty budowania poczucia własnej wartości, przedsiębiorczości, radzenia sobie ze stresem. W wydarzeniu wzięło udział 50 osób w wieku 15-25 lat.
  • Warsztaty biznesowe dla młodzieży - realizowane przez Fundację Podaj Dalej – cykl trzech comiesięcznych spotkań i warsztatów oraz spotkanie integracyjne. Jej celem było umożliwienie młodym ludziom w komercyjnych warsztatach biznesowych, aktywację młodzieży na rynku pracy, naukę planowania kariery, rozwój kreatywności oraz umiejętności przywódczych. Skierowane do młodzieży 14+ z okolic Wrocławia.
Przez cały rok istnieje możliwość otrzymania także pozakonkursowego dofinansowania na realizację zadania publicznego dotyczącego działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Wnioskować można o kwotę do 10 tys. zł, a zadanie należy zrealizować w terminie do 90 dni. W 2023 roku w trybie art. 19 a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie urząd marszałkowski przyznał trzy dotacje na łączną kwotę 20 tys. zł.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama