Rekordowy budżet
12 grudnia radni województwa zagłosowali za przyjęciem rekordowego budżetu dla Województwa Dolnośląskiego. Za przyjęciem budżetu w tym kształcie głosowało 20 radnych, przeciw było 11. Tak duży budżet dla województwa oznacza przede wszystkim możliwość zrealizowania wielu inwestycji, które mają szanse pomóc rozwojowi regionu i otrząsnąć się z popowodziowego marazmu.
Pieniądze na ochronę zdrowia i transport
Duża część z tych pieniędzy przeznaczona zostanie na transport i ochronę zdrowia. Więcej pieniędzy niż w latach ubiegłych zostało przeznaczonych na rozwój regionalny, rolnictwo, edukację, kulturę i integrację społeczną. Pokaźna suma w budżecie Dolnego Śląska ma szanse wpłynąć znacząco na rozwój regionu.
- Z tego miejsca chciałbym podziękować moim poprzednikom ponieważ zostawili budżet województwa w bardzo dobrej kondycji. Dzięki temu na przyszły rok zaplanowaliśmy największe w historii wydatki na inwestycje. Wszystkie one powstają z myślą o Dolnoślązakach i pozwolą utrzymać wysokie tempo rozwoju naszego regionu. Nowy szpital onkologiczny, inwestycje w kolej, ale także kulturę, ochronę środowiska, edukację czy sport to inwestycje oczekiwane przez mieszkańców i bardzo potrzebne – informuje Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
2 miliardy na inwestycje
Samorząd na inwestycje przeznaczył ponad 2 miliardy złotych. Wśród tych pieniędzy znajdują się środki z programów takich jak Kolej+, Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Polskiego Ładu i Rządowego Programu Ochrony Zabytków. Rekordowy jest również wkład własny województwa, który wynosi około 1,4 miliarda złotych, czyli o 1 miliard zł więcej niż w latach ubiegłych.
Uchwalony budżet zakłada realizację 150 projektów z 17 programów Unii Europejskiej.
Elżbieta Berezowska, Skarbnik Województwa Dolnośląskiego tak komentuje uchwalony, rekordowy budżet - Po raz pierwszy wpływy do naszego budżetu przekroczą 4 miliardy złotych. To rekordowy poziom dochodów w dotychczasowej historii samorządu województwa. Jest to budżet prorozwojowy i proinwestycyjny, który umożliwi przeprowadzenie szeregu inicjatyw zwiększających w efekcie poziom PKB w regionie. Dzięki staraniom zarządu województwa pozyskaliśmy szereg dodatkowych źródeł finansowania nie tylko z budżetu państwa ale także funduszy i dotacji rządowych.
Osobna pula pieniędzy z budżetu wygospodarowana została na usuwanie skutków wrześniowej powodzi. 95 milionów złotych z budżetu województwa oraz około 310 milionów złotych przeznaczono na ten cel z programu Funduszy Europejskich
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.