Wicemarszałek województwa dolnośląskiego w sprawie polityki migracyjnej w regionie podkreślił, że Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej jako lider partnerstwa projektowego, może przedstawić informacje w tym zakresie tylko w odniesieniu do projektu "Centra Integracji Cudzoziemców na Dolnym Śląsku", którego celem jest wsparcie obywateli państw trzecich osiedlających się w regionie.
Ząbkowice Śląskie bez Centrum
Projekt ten zakłada, że w województwie dolnośląskim powstaną cztery centra integracyjne, w tym jedno w Wałbrzychu,pozostałe w Legnicy, Wrocławiu i Jeleniej Górze.
- Kluczowym zadaniem projektu jest nie tylko integracja cudzoziemców w życie społeczne, kulturowe i zawodowe regionu, ale również zaangażowanie społeczeństwa przyjmującego w proces integracji i adaptacji – stwierdził wicemarszałek. - W ramach działań przewidziano m.in. naukę języka polskiego, wsparcie prawne oraz szkolenia dla pracowników oświaty i administracji publicznej.
Wartość całego projektu wynosi 43 358 126 zł, z czego 90 procent tej kwoty pochodzi z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.
Jak zaznacza wicemarszałek, "wsparcie finansowe jest kluczowe dla skutecznego wdrożenia działań, które mają na celu wsparcie cudzoziemców w ich integracji." Zgodnie z założeniami, okres realizacji projektu będzie trwał do 30 września 2029 roku.
Legalni i uchodźcy
Osoby objęte wsparciem to przede wszystkim cudzoziemcy, którzy legalnie przebywają w Polsce oraz ci, którzy ubiegają się o status uchodźcy. Jak podkreślono w komunikacie, "zapewnienie kompleksowego wsparcia integracji cudzoziemców na terenie województwa dolnośląskiego jest priorytetem, szczególnie w kontekście ich adaptacji do nowego środowiska."
Z zaplanowanych działań wynika, że projekt będzie koncentrować się na szerokim zakresie potrzeb cudzoziemców, od nauki języka polskiego po przeciwdziałanie przemocy domowej oraz handlowi ludźmi.
- Wszystkie te działania mają na celu stworzenie społeczności otwartej i przyjaznej dla wszystkich, niezależnie od pochodzenia – dodał przedstawiciel dolnośląskiego samorządu.
Łukasz Razowski
RAMKA
W ramach Centrum Integracji Cudzoziemców zaplanowano szereg działań, które będą koncentrować się na adaptacji i integracji cudzoziemców, dostosowanych do ich zróżnicowanych potrzeb w tym:
- Nauka języka polskiego jako obcego stacjonarnie i on-line;
- Punkt informacyjno-doradczy zapewniający konsultacje ogólne, w tym z zakresu załatwiania spraw administracyjnych, spraw rodzinnych i meldunkowych, dostępu do opieki zdrowotnej, nauki, wynajmu mieszkań;
- Opieka psychologiczna dla dzieci i dorosłych;
- Wsparcie w zakresie legalizacji pobytu zapewniane przez Wojewodę;
- Wsparcie prawne w zakresie zatrudnienia i praw pracowniczych;
- Kurs adaptacyjno/orientacyjny;
- Przeciwdziałanie przemocy domowej;
- Przeciwdziałanie handlowi ludźmi;
- Szkolenia dla pracowników oświaty, administracji publicznej oraz personelu
projektu z zakresu integracji i pracy ze społeczeństwem wielokulturowym;
- Doradztwo w obszarze przedsiębiorczości;
- Działania dla społeczeństwa przyjmującego w formie warsztatów, szkoleń,
debat;
- Kampanie informacyjne, czy to skierowane do cudzoziemców, czy do
społeczeństwa przyjmującego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.