reklama

Przeszedł prawie 60 km protestując przeciwko budowie elektrowni w Młotach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB - Michał Suchora - Zielony Rzecznik

Przeszedł prawie 60 km protestując przeciwko budowie elektrowni w Młotach - Zdjęcie główne

foto FB - Michał Suchora - Zielony Rzecznik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMichał Suchora, rzecznik prasowy partii Zieloni, w minioną środę rozpoczął dwudniowy marsz przez Kotlinę Kłodzką. W ten sposób chciał zaprotestować przeciwko rządowym planom zbudowania elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach. Swój protest rozpoczął w Ząbkowicach Śląskich.
reklama

Temat wznowienia budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach budzi wiele kontrowersji. Przeciwko budowie protestują między innymi mieszkańcy, którzy założyli stowarzyszenie Niezatapialna Wieś Młoty. Swój sprzeciw postanowił wyrazić również rzecznik prasowy Zielonych. W minioną środę Michał Suchora rozpoczął blisko 60 km marsz przez Kotlinę Kłodzką. 

To forma protestu przeciwko rządowym planom zbudowania elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach i połączenia jej z siecią kilkudziesięciokilometrową linią wysokiego napięcia. Stalowe, przypominające dźwigi konstrukcje, staną co kilkaset metrów w pobliżu m.in. Barda, Gorzanowa, Szklarki czy Starej Bystrzycy
- poinformował w mediach społecznościowych.

Suchora punktuje rządzących, mówiąc: To skandal, że nikt o tych planach mieszkańców nie informuje. To skandal, że rząd przedkłada własny interes nad ich życie i zdrowie. To skandal, że transformację energetyczną rząd chce przeprowadzić wbrew mieszkańcom i przyrodzie, a nie we współpracy z nimi.

reklama

Więcej o działalności Michała Suchory przeczytasz TUTAJ.

Rząd przyjął specustawę...

W kwietniu Sejm przyjął kilka dni temu specustawę o elektrowniach szczytowo-pompowych (ESP) oraz inwestycjach im towarzyszących. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć budowę takich elektrowni, wykorzystywanych jako magazyny energii. Za ustawą o przygotowaniu zagłosowało 304 posłów, przeciw było 124, a 12 się wstrzymało. 

Rząd deklaruje, że chce doprowadzić do budowy nawet 10 elektrowni szczytowo-pompowych o łącznej mocy 5,5–6 GW. Pierwsza z nich może powstać na Dolnym Śląsku. Planowana inwestycja w Młotach to koszt szacowany na ok 3,5 - 4 mld zł. 

reklama

Obecnie w Polsce działa 6 głównych ESP: Żarnowiec o mocy 716 MW, Porąbka-Żar o mocy 500 MW, Solina-Myczkowce o mocy 200 MW, Żydowo o mocy 167 MW, Niedzica o mocy 92 MW oraz Dychów o mocy 90 MW. Łączna moc elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce wynosi 1,76 GW.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama