reklama

Pożegnaliśmy doktora Jerzego Krzysztofa Kolanko

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Sporty wodne były jedną z wielu pasji doktora Kolanko.

Pożegnaliśmy doktora Jerzego Krzysztofa Kolanko - Zdjęcie główne

foto Sporty wodne były jedną z wielu pasji doktora Kolanko.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dr inż. Jerzy Kolanko był pracownikiem Politechniki Wrocławskiej, urodzonym w Ząbkowicach Śląskich w 1953 r. Tu też został pochowany.
reklama

 

Jerzy Krzysztof Kolanko urodził się 2 sierpnia 1953 r. Jego matka, Kazimiera z domu Zemojtel, pochodziła z Wilna, była pracownikiem naukowym Katedry Ichtiologii Akademii rolniczej we Wrocławiu.

 

- Jego ojciec, Kazimierz, urodził się w Dukli - informuje Krystian Leonard Chrzan z Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej. - Podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. walczył w okolicach Jasła i Krosna. Podczas okupacji został zesłany do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie i Oświęcimiu. Wykonywano na nim eksperymenty paramedyczne. Po wojnie ukończył studia weterynaryjne na Akademii Rolniczej we Wrocławiu i wraz z żoną zamieszkał w Ząbkowicach Śląskich, gdzie założył lecznicę dla zwierząt.

 

Jerzy wraz ze swym bratem Jackiem ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich.

 

- Brat Jacek pracował przez wiele lat w Ząbkowicach Śląskich jako lekarz ginekolog - dodaje Krystian Chrzan.

 

W latach 1971-1976 Jerzy Kolanko studiował na Wydziale Elektroniki uzyskując dyplom w specjalności metrologia elektryczna. Rozpoczął pracę na Wydziale Elektroniki w zespole prof. Zdzisława Karkowskiego, wkrótce prowadził również zajęcia dydaktyczne w Laboratorium Układów Elektronicznych. W 1984 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych za pracę pod tytułem „Miary składowej nieliniowej błędu przetwarzania wejściowych torów systemów pomiarowych”. W 2004 r. wraz z innymi pracownikami Zakładu Miernictwa i Systemów Pomiarowych Wydziału Elektroniki rozpoczął pracę na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, w Instytucie Inżynierii Biomedycznej i Pomiarowej (obecnie Katedra Inżynierii Biomedycznej Prof. Haliny Podbielskiej). Odbył staż na Uniwersytecie Technicznym w Delft w Holandii w 1988 r. oraz dwa staże na Uniwersytecie Marii i Piotra Curie w Paryżu w 1991 r. i w latach 1996-1997.

 

Był członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich SEP od 1979 r., rzeczoznawcą SEP oraz biegłym sądowym w zakresie elektroniki użytkowej. W 1989 r. i w 1994 r. otrzymał srebrną i złotą odznakę honorową SEP, a w roku 2011 Medal Prof. Kazimierza Idaszewskiego za badania i publikacje dotyczące zależności pomiędzy mocą elektryczną czynną i bierną.

Był niezwykle aktywny, uprawiał wiele sportów, m.in. tenis ziemny i stołowy, pływanie, windsurfing. Grał w szachy, uprawiał ogród, muzykował i majsterkował.

Zmarł 9 listopada 2020 r. i został pochowany na cmentarzu w Ząbkowicach Śląskich.

 

 

***

Jerzy Kolanko to autor 55 publikacji, 5 patentów oraz monografii „Metody synchroniczne w pomiarach parametrów sygnałów elektrycznych”, wydanej w 1993 r. Brał udział w opracowywaniu konstrukcji przyrządów cyfrowych w oparciu własne metody przetwarzania analogowo-cyfrowego, jak częstościomierz fazomierz synchroniczny lub multimetr synchroniczny z pomiarem mocy czynnej. Jego zespół opracowywał również urządzenia dla przemysłu, np. automat do wycinania laserem rezystorów grubowarstwowych, układy do korekcji nieliniowości czujników wielkości nieelektrycznych, np. temperatury, automatyczny spirometr i różnego rodzaju mierniki.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama