reklama

Powiat Ząbkowicki. Węgla nie ma, ale...

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock / ilustracyjne

Powiat Ząbkowicki. Węgla nie ma, ale... - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock / ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ...ale przynajmniej więcej jest już wiadomych niż niewiadomych w temacie tańszego węgla od samorządów. Podpytaliśmy urzędników o kilka spraw.
reklama

Powiat Ząbkowicki. Ząbkowice Śląskie właśnie podpisały umowę z Polską Grupą Górniczą. PGG wskazała 3 kopalnie z Górnego Śląska, z których będzie dostarczany węgiel, a miejscem odbioru będzie kwalifikowany dostawca węgla PGG - skład węgla w Nowej Rudzie.

Zostały przeprowadzone rozmowy z istniejącymi i działającymi na naszym terenie składami opału, które wyraziły chęć współpracy przy dystrybucji węgla
- mówi Zbigniew Kukiełka z Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich.

Mieszkańcy gminy Kamieniec Ząbkowicki będą mieli do wyboru aż cztery składy węgla.

Węgiel będzie dostępny na trzech składach w Kamieńcu Ząbkowickim oraz jednym w Chałupkach
- mówi nam Urszula Szczucka, sekretarz kamienieckiej gminy.

A jak w gminie Stoszowic?

Sprzedaż będzie prowadzona przez dwa podmioty prowadzące działalność w zakresie sprzedaży węgla funkcjonujące na terenie gminy
- mówi Robert Sarna, sekretarz stoszowickiej gminy.

Czy będzie można sobie wybrać, z jakiej kopalni dostaniemy opał?

Będzie to węgiel z polskich kopalni, prawdopodobnie z KWK Chwałowice, natomiast mieszkańcy nie będą mieć możliwości wyboru węgla
- odpowiada Urszula Szczucka z Kamieńca.

Najważniejsze pytanie: Po ile ten węgiel? Gmina sprzedaje paliwo stałe w ramach zakupu preferencyjnego po cenie nie wyższej niż 2 tys. zł brutto za tonę paliwa stałego. Do ceny paliwa stałego nie wlicza się kosztów transportu węgla ze wskazanego składu węgla, mieszczącego się na terenie gminy, do gospodarstwa domowego. Cenę transportu określa każdorazowo skład węgla. Dopuszcza się również odbiór węgla własnym transportem, po uprzednim ustaleniu terminu i zasad odbioru ze składem węgla - tłumaczy Kukiełka.

Podobnie w pozostałych gminach. 

Zawiadomią nas, czy nie? We wniosku o zakup preferencyjny węgla obecnie składanym na piśmie w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich, trzeba obowiązkowo podać numer swojego telefonu. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i po zapewnieniu dostawy węgla przez wskazaną gminie spółkę węglową, wnioskodawca zostanie poinformowany o sposobie płatności oraz przewidywanym terminie odbioru węgla wraz ze wskazaniem składów węgla na terenie gminy Ząbkowice Śląskie - mówi Zbigniew Kukiełka.

Mieszkańcy Kamieńca i okolic powinni za to śledzić Biuletyn Informacji Publicznej.

Będzie publikowane ogłoszenie na stronie BIP gminy Kamieniec Ząbkowicki
- mówi Urszula Szczucka.

A czy z budżetu gmin dołożymy do akcji rozprowadzania węgla?

Na tę chwilę nie ma żadnych przesłanek, aby z budżetu gminy dołożyć do akcji rozprowadzania węgla na terenie naszej gminy - mówi Zbigniew Kukiełka z Ząbkowic. Robert Sarna ze Stoszowic mówi: Aktualnie nie przewiduje się takiej konieczności - mówi Robert Sarna. Podobnie Urszula Szczucka z Kamieńca: Nie będzie takiej konieczności.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama