reklama

Powiat ząbkowicki. Ptasia grypa czai się

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Powiat ząbkowicki. Ptasia grypa czai się - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - To jest realne niebezpieczeństwo - mówi o wysoce zjadliwej grypie ptaków Wiesław Kałamaga, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich, który wydał na ten temat we wtorek, 7 listopada, komunikat.
reklama

„Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich w związku okresem jesienno-zimowym, w którym jest większe zagrożenie wystąpienia ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz mając na względzie zapobieganie rozprzestrzenianiu się tej jednostki chorobowej przypomina, że hodowcy drobiu i innych ptaków są zobowiązani do stosowania zasad bioasekuracji” - napisał Kałamaga. I przypominał zalecenia (patrz niżej).

Czy tak jak w maju znaleziono na terenie powiatu ptaki będące nosicielami wirusa ptasiej grypy (wtedy znaleziono martwe mewy śmieszki)?

Nie, nie było takiego przypadku - mówi nam Wiesław Kałamaga. - Ale zagrożenie stało się permanentne, bo nasze rodzime ptactwo stało się nosicielem tego wirusa - dodaje.

Część nakazów i zakazów jest taka sama jak przez kilkoma miesiącami. Ale z początkiem listopada doszły nowe. Od dnia 1 listopada gospodarstwa utrzymujące drób powinny być wyposażone w maty dezynfekcyjne w liczbie zapewniającej możliwość ich wyłożenia przed: wejściami do budynków inwentarskich i wyjściami z tych budynków albo zastosowanie w tym gospodarstwie innych rozwiązań technicznych pozwalających na oczyszczenie i odkażenie obuwia przed wejściami do takich budynków i wyjściami z nich, a także wjazdami do tego gospodarstwa i wyjazdami z niego albo zainstalowanie w tym gospodarstwie niecek dezynfekcyjnych lub innych urządzeń zapewniających dezynfekcję kół pojazdów wjeżdżających do tego gospodarstwa lub z niego wyjeżdzających - przy czym szerokość tych mat albo niecek nie powinna być mniejsza niż szerokość wjazdów do tego gospodarstwa i wyjazdów z niego, a ich długość - nie mniejsza niż obwód największego koła środka transportu wjeżdżającego do tego gospodarstwa lub z niego wyjeżdżającego.

 

Obowiązują zakazy:
* pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki,
* wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.

 

Obowiązują nakazy:
* utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których mają dostęp dzikie ptaki,
* zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych,
* utrzymywanie drobiu, z wyłączeniem kaczek i gęsi, w izolacji od dzikich ptaków,
* przechowywanie paszy i ściółki dla drobiu i ptaków utrzymywanych przez człowieka w sposób zabezpieczający tę paszę i ściółkę przed kontaktem z gryzoniami i dzikimi ptakami oraz ich odchodami,
* karmienie i pojenie drobiu i ptaków utrzymywanych przez człowieka w zamkniętym pomieszczeniu lub osłoniętym miejscu w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami,
* lokalizowanie gniazd dla drobiu wewnątrz budynków,
* powstrzymanie się przez osoby, które w okresie ostatnich 48 godzin uczestniczyły w polowaniu na ptaki łowne, od wykonywania czynności związanych z utrzymywaniem drobiu,
* dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu oraz prowadzenie dokumentacji zawierającej informacje o wystąpieniu objawów klinicznych, o których mowa w ust. 3.

 

Posiadacz drobiu niezwłocznie powinien zawiadomić organ Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu następujących objawów klinicznych:
* zwiększonej śmiertelności;
* spadku pobierania paszy i wody;
* objawów nerwowych, takich jak: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł lub niezborność ruchów;
* duszności;
* sinicy i wybroczyn;
* biegunki;
* nagłego spadku nieśności.

 

***

Zgłoszeń miejsc utrzymywania drobiu i innych ptaków należy dokonywać w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich ul. Daleka 19, 57-200 Ząbkowice Śląskie, tel:74815-76-35, e-mail: zabkowice@wroc.wiw.gov.pl. Pod powyższym adresem można także uzyskać dodatkowe informacje odnośnie grypy ptaków.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama