reklama

Powiat ząbkowicki gotowy na przyjęcie ponad 1,2 tys. Ukraińców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powiat ząbkowicki gotowy na przyjęcie ponad 1,2 tys. Ukraińców - Zdjęcie główne

Starosta Fester prosi o dalszą pomoc, działanie zgodnie z procedurami oraz śledzenie stron urzędowych, gdzie ukazują się ważne komunikaty.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gminy powiatu ząbkowickiego przygotowały około 1244 miejsca dla uchodźców z Ukrainy.
reklama

W związku z sytuacją wojny na Ukrainie, starosta Roman Fester po spotkaniach z burmistrzami, wójtami gmin powiatu ząbkowickiego oraz po videkonferencji z udziałem wojewody dolnośląskiego poinformował, że na bieżąco prowadzona jest wzmożona współpraca gmin, powiatu, służb, inspekcji i straży. Gminy powiatu ząbkowickiego przygotowały około 1244 miejsca dla uchodźców z Ukrainy.

Na terenie powiatu ząbkowickiego trwają zbiórki produktów, m.in.: odzieży i okrycia, środków higieny i czystości, żywności, środków medycznych. W zbiórki zaangażowały się gminy, szkoły na terenie powiatu, stowarzyszenia, fundacje i osoby prywatne.

Starosta informuję jednocześnie, że na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Ząbkowicach Śląskich znajdują się szczegółowe informacje dot. uzyskania pomocy przez pracodawców i ewentualnych form zatrudnienia uchodźców z Ukrainy. Informuję również, że Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy (materiał w załączeniu). W materiale znalazły się praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji istnieje obowiązek zarejestrowania osób przybyłych z Ukrainy do gmin na terenie powiatu; należy przekazać taką informację na adres mailowy: ukraina@zabkowice-powiat.pl w celu ewidencjonowania przybyłych i zakwaterowanych uchodźców. Obowiązek ten jest niezbędny, aby uzyskać status uchodźcy i móc korzystać z opieki zdrowotnej, socjalnej i prawnej.

W związku z tym, że sytuacja jest wyjątkowa starosta Fester prosi o dalszą pomoc, działanie zgodnie z procedurami oraz śledzenie stron urzędowych, gdzie ukazują się ważne komunikaty. W przypadku wątpliwości, pytań i sytuacji trudnych, mieszkańcy mogą kontaktować się z wydziałami zarządzania kryzysowego w urzędach gmin lub w Starostwie Powiatowym w Ząbkowicach Śląskich (tel. 74 816 28 79).

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama