reklama

Powiat Ząbkowicki. Gdzie w razie zagrożenia szukać schronienia?

Opublikowano:
Autor:

Powiat Ząbkowicki. Gdzie w razie zagrożenia szukać schronienia? - Zdjęcie główne

W promieniu 2 km od ząbkowickiego Rynku znaleźliśmy 127 miejsc doraźnego schronienia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powstała mapa schronów i innych miejsc ukrycia. Na terenie całego kraju jest ich ponad ćwierć miliona. W Ząbkowicach znaleźliśmy 127 miejsc doraźnego schronienia, żadnego schronu i miejsca ukrycia.
reklama

Powiat Ząbkowicki. Straż pożarna zaklasyfikowała różne obiekty jako schrony oraz miejsca doraźnego schronienia, które mogą pełnić rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi lub być wykorzystywane w razie wojny. Pracowała nad tym od października 2022 r. do lutego 2023 r.

Głównym celem inwentaryzacji była identyfikacja obiektów budowlanych, które można zakwalifikować jako miejsca doraźnego schronienia (MDS). Obiekty te były dotychczas niezewidencjonowane. W związku z tym pozyskano informacje z zasobów Państwowej Straży Pożarnej, spółdzielni mieszkaniowych, organów nadzoru budowlanego lub administracji architektoniczno-budowlanej
- informują przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

W działaniach uczestniczyło blisko 13 tys. strażaków. Inwentaryzowali oni również budowle ochronne oraz schrony cywilne.

W procesie inwentaryzacji uwzględniono obiekty ogólnodostępne obejmujące w szczególności: garaże wielostanowiskowe o konstrukcji żelbetowej, piwnice w budynkach zbudowanych w technologii żelbetowej monolitycznej, piwnice budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty, tunele, przejścia i łączniki podziemne, np. między budynkami, istniejące budowle umocnione (np. elementy dawnych fortyfikacji, o ile konstrukcja tych budowli nie nosi widocznych uszkodzeń, w szczególności pęknięć lub zarysowań stropu)
- wyliczają strażacy.

Schrony są, ale..

Miejsca doraźnego schronienia (MDS) to tzw. rozwiązania osłonowe (chroniące m.in. przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych) - w ramach takich rozwiązań wykorzystuje się pomieszczenia istniejących budynków o konstrukcji żelbetowej lub murowanej, usytuowane na najniższej kondygnacji.

Mamy takich miejsc sporo, szczególnie na osiedlach. Nie mamy natomiast schronów (są to budowle ochronne o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron) i miejsc ukrycia (to budowle ochronne niehermetyczne, wyposażone w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron).

Gdzie poszukać schrony?

Z aplikacji można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie: miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama